Praktických rád do domácností nikdy nie je dosť. Zvlášť ak ide o tipy ekologické, účinné a overené. Do tohto článku sme zhrnuli zopár rád, vďaka ktorým dokážeme vyčistiť rôzne druhy škvŕn a znečistení, či už na oblečení, nábytku alebo iných textilných povrchoch.

 

skvrny cistenie ekologia bez chemie domacnost priroda 1

 

Žuvačka

Asi najpoužívanejším spôsobom odstránenia žuvačky z oblečenia je jeho zmrazenie v chladničke. Postačia 2 - 3 hodiny a následne je možné žuvačku odstrániť príborovým nožom. Ak však máte žuvačku na ploche alebo textílii, ktorú nie je možné do mrazničky vložiť, odporúča sa odstránenie prostredníctvom žehličky. Na koberec alebo iné polepené miesto položte lepenku a horúcou žehličkou po nej prechádzajte. Ani nie po minúte by sa mala žuvačka na lepenku prilepiť.

Tráva

Ak máte malé deti, iste to poznáte. Trávové škvrny na kolenách, lakťoch i iných častiach oblečenia sú bežnou súčasťou dôsledkov detských hier. Pri čerstvej ešte vlhkej škvrne stačí na trávu aplikovať ocot. Na zaschnuté trávové škvrny pridajte do octu sódu bikarbónu a nechajte pred praním pôsobiť ako vymiešanú pastu minimálne 15 minút. Odstránenie je zaručené.

Tuk

Ak vám na odeve zostali kvapky z oleja, masla alebo iných tukov, overený spôsob ich odstránenia je prostredníctvom zomletej alebo rozdrvenej kriedy, ktorú necháme na fľaku pôsobiť a pomôcť mu môžete aj pritlačením. Krieda by mala tuk vstrebať. Ak ide o väčší fľak, pomôžte si pijavým papierom a žehličkou.

 

skvrny cistenie ekologia bez chemie domacnost priroda 3

 

Červené víno

Nehôd s kvapkami alebo väčšími fľakmi od červeného vína je nespočetné množstvo. Možno sa vám to bude zdať neuveriteľné, ale ak červené víno polejete bielym, vytiahne z neho bordovo červený odtieň. Fľak neidentifikovateľnej farby potom už len stačí vyprať. Klasicky využívanou pomôckou na eliminovanie škvrny od červeného vína je tiež posypanie soľou. Treba ho však nechať pôsobiť minimálne 10 hodín, aby napríklad na bielom oblečení nebol obrys vína rozpoznateľný.

Fixky

Máte doma malého výtvarníka? Okrem klasických fixiek sú novým trendom permanentné rôznofarebné fixky. Dajú sa však z oblečenia odstrániť pomerne jednoducho. Prvotnou aplikáciu liehu na látku a následne saponátom. Potom putujte s oblečením hneď do práčky.

 

skvrny cistenie ekologia bez chemie domacnost priroda 2

 

Krv

Pokiaľ ide o čerstvú krv, nie je nič jednoduchšie, ako znečistenú textíliu vsunúť pod prúd studenej vody. Tá ju rozpustí a umožní jej voľne sa z tkaniny uvoľniť. Teplá voda ju naopak do textílie zakonzervuje. Pri zaschnutých a starých krvavých škvrnách ponechajte odev niekoľko hodín (ideálne 10 - 12) namočený v studenej vode. Potom operte.

Čučoriedky a iné bobuľové ovocie

Tu stojí za vyskúšanie čistá citrónová šťava. Nechajte ju pôsobiť priamo na škvrne a ručne preperte v mydlovej vode. Ak je znečistenie stále viditeľné, opakujte postup aj dva - tri krát. Pri citrónovej šťave však treba byť opatrný, pretože citrón pôsobí ako bielidlo. Preto je ideálne aplikovať ho len na biele alebo veľmi svetlé oblečenie.

Rúž

Romantický odtlačok pier na pánskej košeli je vo filmoch už takmer klišé. Avšak, ak sa vám naozaj stane, že si svoje šaty nechtiac znečistíte práve rúžom na ústa, riešenie je jednoduché. Vatový tampón namočte do liehu a prikladajte na zafarbené miesto. Nepotierajte len nechajte vysať. Použite vždy čistý a nový tampón, až pokým nebude rúž z oblečenia úplne odstránený. Potom už len oblečenie preperte.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: ApartmentTherapy

ZDIEĽAJTE NÁS