Milujete kvety, ale nemáte veľkú alebo žiadnu záhradu? Aj malý balkón či terasu oživíte miniskalkou v črepníku, ktorá vás bude tešiť počas celého roka. Zvládnete ju, aj keď so záhradkárčením či sadením nemáte veľké skúsenosti.
História okrasných skaliek siaha až do Číny a Japonska, kedy počas 19. storočia vytvárali záhradní umelci z týchto krajín zaujímavé rastlino - skalnaté zátišia. Aj keď vtedajšie skalky boli od súčasných pomerne odlišné, podstatou estetického stvárnenia a výzdobou by sa dali prirovnať k dnešným. Popularita skaliek z krajín ďalekého východu sa na začiatku 20. storočia presunula aj do Európy.
Vo všeobecnosti skalka predstavuje imitáciu prírodnej scenérie vysokohorských hrebeňov, lúk a skalísk. Kombinuje v sebe rastliny, ktorým sa darí v tomto prostredí, vyžaduje teda málo výživnú piesčitú pôdu s dostatočnou priepustnosťou, množstvom kameňov a skál. Na to, aký pomer rastlín a kameňov je pre skalku vhodný nepriamo poukazuje tento výrok: "Skalka nie je mineralogickou zbierkou, ale rovnako by nemala byť len rastlinnou zbierkou." Skalky milujú slnko, aj vietor, presne ako klimatické podmienky na slnečnej a veternej vysokohorskej skale uprostred hôr.
Na miniskalku v črepníku nemusíte použiť výlučne črepník, ale akúkoľvek vhodnú nádobu, napríklad starší drez, keramické umývadlo, kovové korýtko, ale aj rozbitý črepník, ktorý môžete podľa vkusu zlepiť a dotvoriť. Základom však je, aby nádoba, do ktorej sa chystáte skalku vytvoriť mala drenážne odtoky, aby voda zo zálievky a dažďa mohla pohodlne odtiecť. Nádoba môže byť položená na vyvýšenom stupienku, čo umožní odtekať prebytočnej vode.
Na spodok nádoby sa do výšky približne troch centimetrov odporúča aplikovať drenážna vrstva z kamienkov, tehál, črepín, štrku alebo kupovaných drenážnych guľôčok. Substrát na alpínske skalničky si môžete zmiešať z hliny, ktorú máte k dispozícii v záhrade, alebo z kupovaného substrátu, vždy v kombinácii pol na pol s pieskom, štrkom alebo drveným vápencom.
Rastlinky - skalničky, ktoré chcete do skalky nasadiť si vyberajte podľa vlastného vkusu a myšlienky skalky. Myslite na to, že výber rastlín priamo v prírode sa neodporúča, pretože niektoré zo skalničiek môžu byť chránené a ničíte tak veľkosť populácie danej rastliny a prirodzené biotopy, ktoré už by sa nemuseli dostať do rovnováhy.
V našich záhradníctvach je dnes k dispozícii široké spektrum umelo vypestovaných skalničiek, ktoré sú krásne a na pestovanie nenáročné. Skalničky kombinujte s kameňmi a drobnými skalkami. Voľný priestor môžete zaplniť machom alebo drobnými štrkovými kamienkami. Skalku umiestnite na vhodné miesto, horúce, slnečné a veterné, a už sa len tešte pohľadom na krásu kvitnúcich i stálozelených rastliniek v malej ale skutočnej kamenistej záhradke.
Pripravila: Petra Adamcová
Foto: tadhamalpines.com