Alex Trajanov - Godmas interiérový a grafický dizajnér a architekt je rodák z Bratislavy. Napriek mladému veku je vyhľadávaným a uznávaným dizajnérom, ktorý v súčasnosti pôsobí v najväčšom architektonickom štúdiu, slávnom TPG Architecture v New Yorku. Aj o tom ako sa plnia profesionálne sny nám Alex rád porozprával.

alex trajanov 4 profilovka

Bola architektúra a dizajn vždy pre vás jasnou voľbou?

Architektúra a dizajn pre mňa boli láskou od detstva. Preto rozhodnutie o zameraní môjho štúdia bolo samozrejmosťou. Najskôr som vyštudoval Florence Institute of Design International vo Florencii a potom som pokračoval v magisterskom štúdiu na vyhlásenej škole umenia a dizajnu Rhode Island School of Design v USA. Súčasťou môjho štúdia boli stáže. S hlavným architektom Barcelony Vicente Guallartom som spolupracoval na španielskych rezidenčných projektoch a pôsobil som aj v dizajnovej spoločnosti Gensler, kde som získal množstvo skúseností.

alex trajanov 2

Po tejto stáži ste dostali ponuku z prestížneho architektonického štúdia TPG Architecture v New Yorku. Čo pre vás tento okamih znamenal?

Táto pozícia je pre mňa obrovským úspechom a ďalším krokom v mojej kariére a splnení sna. Ten sa však kompletne splní vtedy, keď moje nápady budú mať vplyv na celosvetový dizajn a dokážem nimi posunúť svet k lepšiemu.

alex trajanov 1

Pôsobili ste a pôsobíte v mnohých krajinách sveta, ale na Slovensko ste nezabudli. Práve v USA ste vypracovali diplomovú prácu na tému Kúpele Grössling v Bratislave. Priblížte nám tento projekt.

Táto práca pre mňa veľa znamená. Téma, na ktorú som sa tu sústredil bola “Pripomenutie si kultúry v modernej ére”. Na jej základe som navrhol prerobenie originálneho priestoru bratislavských historických a obľúbených kúpeľov na verejné kultúrne centrum s exhibičnými priestormi, ktoré povoľuje mladým umelcom a dizajnérom vystavovať a predávať svoju prácu. Konceptom dizajnu bolo “Nové zapája staré”, kde som použil minimalistické materiály na prerobenie priestorov aby sa viac zvýraznili historické prvky budovy.

alex trajanov 3 grossling

Dá sa z veľkej oblasti dizajnu vybrať niečo na čo sa zameriavate a čo robíte najradšej?

Keby som si mal vybrať priestory, ktoré ma najviac zaujímajú, boli by to verejné a umelecké priestory. Hlavná vec, ktorá ma v dizajne zaujíma je to, ako ľudia používajú verejné priestory, a ako ja ako dizajnér dokážem vytvoriť pre návštevníkov týchto priestorov zážitok, ktorý si navždy zapamätajú. S dizajnom však súvisí aj estetika, krása a štýl, preto rád doplním, že okrem interiérového dizajnu a dizajnu nábytku, sa profesionálne venujem fotografovaniu a hudbe, ale mám aj vlastnú značku štýlového oblečenia "gdm".

 

Viac informácií: @atdesign01, @alextrajanov

 

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS