Rezidenčný komplex Schichtgründe sa nachádza v 21. okrsku Viedne, ktorý bol zvolený za oblasť budúceho rozvoja mesta Viedeň. „Všetky bytové domy spĺňajú požiadavku mesta Viedne, ktorým je realizácia extenzívnych zelených striech na novo vzniknutých domoch. Tiež projektová príprava v BIM modeli je neopomenuteľným faktorom úspechu tejto bytovej výstavby,“  povedal na úvod Arch. Dipl. Ing. Rudolf Stürzlinger, konateľ spoločnosti DELTA, ktorá tento projekt detailne pozná vďaka  úlohe generálneho projektanta, projektového manažéra a tiež stavebného dozoru.Rezidencny komplex Schichtgründe - delta

Oblasť Schichtgründe bola pôvodne priemyselným areálom továrne na výrobu mydla založenej rodinou Schicht, preslávenou predovšetkým výrobou známeho jelenieho mydla. V roku 2013 rada mesta rozhodla o prebudovaní opusteného areálu na oblasť mestského rozvoja a v roku 2014 boli ruiny bývalej továrne zbúrané. Cieľom mesta Viedeň bolo vybudovať bytový komplex pre približne dvetisíc ľudí. Zaujímavá lokalita predovšetkým pre svoju polohu hovorila jednoznačne áno. Komplex sa nachádza približne 500 metrov od stanice metra a jeden kilometer od Viedenčanmi obľúbenej voľnočasovej oblasti Alte Donau (pôvodné rameno Dunaja dnes využívané na vodné športy, cyklistiku a podobne).Rezidenčný komplex - Schichtgründe

Schicht alebo vrstvenie a veľkorysosť priestoru

 

Bytové domy majú železobetónovú konštrukciu a využívajú princíp fasády vo forme vrstvenia, ktoré jasne zobrazujú jednotlivé odtiene modrej farby na fasáde. „Na každom poschodí je modrá farba svetlejšia ako symbol toho, že ste bližšie k nebu," vysvetľuje zámer architekta Rudolf Stürzlinger. Bytové domy ponúkajú rôzne veľkosti bytov, štandardné 3+1 sa pýšia podlahovou plochou 63 - 112 m². Medzi najrýchlejšie predané alebo prenajaté byty patrí typ 2+1, ktorého veľkosť sa pohybuje v rozmedzí 38 - 65 m². Do podlahovej plochy bytov ešte nie je zarátaná plocha balkónu alebo terasy, ktorých veľkosť rastie s veľkosťou bytu.

 

Centrálny zelený priestor medzi jednotlivými domami vytvára obytnú oblasť s výnimočnou kvalitou bývania. Oblasť je udržiavaná prevažne bez áut a je prístupná len z Hans-Cermak-Gasse cez dve slepé uličky. Parkovisko pre obyvateľov je umiestnené v podzemí, nezabudlo sa ani na parkovacie miesta pre elektromobily a bicykle.

 

Nielen ekologická, ale aj sociálna udržateľnosť

 

Bytové domy vynikajú dôrazom na komunitný život obyvateľov tejto novej štvrte. Väčšina domov má na prízemí k dispozícii spoločné priestory, o ktoré sa stará správa domu, a ktoré ponúkajú napríklad knižnicu s čitárňou, kuchynku v bezprostrednej blízkosti detského ihriska, kočikáreň, telocvičňu a podobne. Podpora komunitných aktivít patrí medzi priority mesta Viedeň.

Rezidenčný komplex Schichtgründe - delta interier

„Cieľom je dosiahnuť nielen udržateľné prvky z hľadiska ekológie, ale tiež tzv. sociálnu udržateľnosť a pospolitosť obyvateľov“, spresnil Rudolf Stürzlinger. Z hľadiska podpory prirodzenej klímy v meste spĺňajú všetky strechy jednotlivých bytových domov základný princíp v zmysle "zobraté zo zeme, vrátené na strechách," preto majú všetky strechy extenzívny porast.

 

BIM ako cenný nositeľ informácií

 

Okrem modernej architektúry s veľkorysými interiérovými i exteriérovými priestormi je projekt zaujímavý aj vďaka využitiu BIM modelu v projektovej príprave. Pretože, ako hovorí Vladimir Ivanov, projektant z DELTA Viedeň, „BIM nesmie chýbať v žiadnom úspešnom projekte. Práca s BIM nám poskytla presný a trojrozmerný prehľad najdôležitejších parametrov budovy v priebehu celého projektu. Jednotlivé budovy z časti 4A a 4B sme modelovali v programe Revit," spresňuje Vladimir Ivanov.

 

„Táto modelácia nám poskytla cenné podklady na architektonický návrh. Okrem znalostí projekcie v BIM sme projektu poskytli tiež veľmi cenné a podrobné vedomosti potrebných noriem a predpisov, skúsenosti s plánovaním a implementáciou jednotlivých parametrov do bytového projektu, ktoré v rámci detailne premysleného projektového manažmentu umožnili úspešné a termínovo presné dokončenie a odovzdanie projektu s približne 250 bytmi s rozlohou cca 15 tisíc m², študentským internátom a komerčnými priestormi, čo bolo na jar tohto roku vďaka pandémii skutočnou výzvou."

 

Viac informácií: www.delta-group.sk

 

ZDIEĽAJTE NÁS