Revolučná keramická škridla Tondach V11 prináša na strechu originálny dizajn od špičkových návrhárov Studio F. A. Porsche.

 

wienerberger 1

Foto: Nový model V11 naznačuje smer, ktorý bude pálená strešná krytina Tondach udávať v najbližších rokoch: prvotriedne technické parametre, kvalita a výnimočný vzhľad, ktorý stavbu odlíši.

 

Škridla V11 je ozajstným svetovým unikátom. Skosenie povrchu do podoby písmena V nebolo doposiaľ pri strešných škridlách použité. Nový model v sebe snúbi inovatívny dizajn a dokonalé technické parametre dané 140 rokmi skúseností s výrobou keramickej krytiny Tondach.

Dizajn so svetovým uznaním

Povrch škridly tvoria tri hladké roviny, ktoré vytvárajú dve línie. Dva lomy dodávajú škridle nevšednú dynamiku. Tri farebné varianty matnej povrchovej úpravy engoba: čierna, čadičová, titánová jej zas prepožičiavajú eleganciu. Táto jedinečná hra svetla a tieňov vytvára na streche zaujímavý vizuálny efekt.

Je to po prvýkrát v histórii spoločnosti Wienerberger, kedy sa k vývoju škridly prizvalo externé dizajnové štúdio. Skúsení dizajnéri stavili na minimalizmus. „Naším zámerom bolo poňať škridlu ako architektonický prvok, ktorý by architekti zakomponovali do budovy bez toho, aby na seba strhávala pozornosť, ale zároveň bola neprehliadnuteľná,“ hovorí Christian Schwamkrug, riaditeľ dizajnového štúdia F. A. Porsche.

Inšpiratívny dizajn vychádza z trendov jednoduchých tvarov striech s pomerne nízkym sklonom v čiernych a šedých tónoch, pričom ich prepája s maximálnou funkčnosťou pre moderné architektonické riešenia. Výrobok získal za svoj revolučný vzhľad viaceré prestížne ocenenia vrátane Red Dot Award 2020 v kategórii produktový dizajn.

 

wienerberger 2

Foto: Názov škridly V11 je odvodený od charakteristického vzhľadu, ktorý jej prepožičiava tvar písmena V. Číslo 11 vyznačuje počet škridiel potrebných na pokrytie 1 m2 strešnej krytiny.

 

V ako symbol revolučného dizajnu i funkcie

Tradícia a kvalita značky Tondach je zárukou dlhej životnosti strechy a originálny vzhľad modelu V11 má ambíciu stať sa výrazným architektonickým prvkom. Pálená škridla V11 rafinovane upriamuje pozornosť na strechu, ktorá niekedy tvorí až polovicu pohľadovej časti domu. Vzhľad strechy, ako významnej súčasti vonkajšej architektúry rozhodne netreba podceniť. Forma však nie je samoúčelná. Dizajnéri štúdia F. A. Porsche kládli dôraz aj na dokonalé vyladenie technických parametrov výrobku.

Moderný a čistý dizajn súčasne vylepšuje aj funkčné vlastnosti novej škridly. Skosenie povrchu do podoby písmena V slúži k bezpečnejšiemu odvodu vody. Strešná krytina preto obstojí aj v najnáročnejších poveternostných podmienkach a odolá náporu dažďa, snehu a vetra. „Najväčšou výzvou pri vývoji produktu bolo zosúladiť dizajn so všetkými technickými parametrami, ako je napríklad posun škridly. Výsledok je pôsobivý, sme z neho jednoducho nadšení,“ raduje sa Wolfgang Wechtitsch, ktorý sa podieľal na technickom vývoji škridly za spoločnosť Wienerberger.

Viac informácií: www.wienerberger.sk 

ZDIEĽAJTE NÁS