Blíži sa jeseň a s ňou aj obdobie prvých nočných prízemných mrazov. Je najvyšší čas poďakovať sa záhrade za jej celosezónnu aktivitu a pripraviť ju na zimný oddych. Na čo všetko by sme nemali zabudnúť?

 

Trávniky

 

Trávniky je dobré pokosiť posledný krát ešte koncom októbra. Jeseň je aj vhodné obdobie na vertikutáciu porastu, čím sa tráva prevzdušní a dokáže lepšie absorbovať závlahu. Treba dbať aj na to, aby na trávnikoch nezostalo opadané lístie, konáre, prípadne iný rastlinný odpad, ktorý by zabraňoval prenikaniu svetla a vzduchu do porastu.

 

zahrada travnik

 

Kompost

 

Všetok rastlinný odpad zo záhrady je ideálne v tomto čase ukladať na kompost, ktorý vytvára výborný základ pre budúcu výživu záhrady. Vhodná je kombinácia zeleného odpadu s menšou časťou vetiev, dreva a drevených výhonkov.

 

zahrada kompost

 

Pôda v hriadkach a políčkach

 

Zeleninové hriadky a záhony sa na jeseň čistia od buriny a odumierajúcich rastlín. Pôdu je dobré porýľovať a pohnojiť. V septembri a októbri je aj vhodné obdobie na siatie zeleniny pre skorú úrodu na budúcoročnú sezónu. Ideálnymi druhmi zeleniny na prezimovanie a skoré jarné vyklíčenie sú cibuľa, mrkva, petržlen, cesnak i hrášok.

 

zahrada hriadka

 

Ovocné stromy a kríky

 

Ovocné stromy a kríky sa v týchto mesiacoch dožadujú prestrihania. Rovnako ako prevzdušnený trávnik, aj stromy a kríky zbavené starých konárov a výhonkov majú lepší prístup pre vzduch a slnko, následne lepšie rastú, dokážu odolávať chorobám a hubám a poskytujú kvalitnejšiu úrodu. A ktoré vetvy a konáre odrezať? V prvom rade suché, choré, napadnuté škodcami, zlomené a tiež tie, ktoré si navzájom prekážajú a zavadzajú. Ak si na orezávanie stromov netrúfate sami, zavolajte si na túto činnosť odborníka.

 

zahrada jablka

 

Text: Petra Adamcová

Foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS