Určite ste sa v detstve stretli s poverou, že ucholaky vchádzajú ľuďom do uší a svojimi ostrými klieštikmi prepichujú ušné bubienky. Našťastie, na tomto roky sa tradujúcom rozprávaní nie je nič pravdivé. Ucholaky sú naopak veľmi užitočný hmyz, ktorí môže byť v našich záhradách najväčším a ekologickým pomocníkom v boji proti voškám.

 

ucholak 1

 

Teória hovorí o tom, že ucholaky sa počas dňa ukrývajú na teplých, vlhkých a temných miestach. Preto ich môžete objaviť v nerozvinutých lupienkoch kvetov, uzavretých listoch šalátu ale aj pod kvetináčmi, v kamenných a betónových špárach či vlhkej zavesenej bielizni sušiacej sa na slniečku. Aktívni začínajú byť až so západom slnka, kedy vyliezajú zo svojich úkrytov a púšťajú sa do hľadania potravy. Tento hmyz sa okrem zostatkov prezretého ovocia a kvetov živí najmä hmyzom. Konkrétne práve obávanými voškami, parazitickými hubami a inými mäkkými druhmi hmyzu.

 

ucholak 2

 

Z tohto dôvodu sú aj priateľmi záhradkárov, ktorí si ich prínos pre ekologickú starostlivosť o rastliny veľmi cenia. Stačí, ak ucholakom vytvoríte vo svojej záhradke vhodné podmienky. Obľúbeným úkrytom pre tento druh hmyzu je črepník zavesený na povraze, obrátený dnom nahor a vystlaný slamou, drevenými tenkými konárikmi machom alebo senom. Na veľký otvor je vhodné aplikovať sieťku, aby boli chránené pred predátormi. V čase, keď ovocie dozrieva alebo je už zrelé, treba črepník presunúť na iné miesto.

 

ucholak 3

Foto: Gardeningknowhow.com

Keď sa ucholak nachádza vo vašej záhrade v prílišnom počte, dá sa rovnakým spôsobom, teda aplikovaním črepníkov so slamou nalákať do tohto obydlia a následne ho preniesť do inej časti záhrady alebo prírody. Ucholaky nespôsobujú veľké škody na rastlinách, môžete však zaznamenať malé dierky na listoch stromov alebo plodoch, ktoré konzumujú.

Ucholaky si občas obľúbia aj zákutia vo vnútri domov a bytov, čo nie je každému príjemné. Ako prirodzená zábrana slúži podľa „babských rád“ potretie rámov okien a dverí mätovou alebo levanduľovou silicou, ktorú nemajú ucholaky v obľube.

Pripravila: Petra Adamcová

 

ZDIEĽAJTE NÁS