Záhradné jazierko, miesto, ktoré vašej záhrade dokáže dodať punc reálnej, divokej prírody, prvok estetiky, ale aj zdravotné benefity, akými sú zlepšenie klímy i celkového prírodného prostredia.

 

zahradne jazierko inspiracie tipy vyhody doma priroda zelen 4 spruce

Foto: Spruce

Vizuálna a zvuková estetika

Jedným z najväčších bonusov záhradného jazierka je jeho estetická stránka. Už len samotná vodná hladina vzbudzuje emócie pokoja, oddychu a relaxu. Ak sú súčasťou jazierka aj rastliny a farebné ryby, efekt sa znásobuje. Osobitnými prvkami dekoratívnosti jazierka môžu byť vodopády, chrliče, kamene, sochy, a taktiež osvetlenie jazierka, ktoré dokáže vytvoriť náladu, najmä po zotmení. Zvuk filtrujúcej vody prichádzajúcej a vychádzajúcej z jazierka vytvára rovnaký efekt ako zvuk prílivu a odlivu oceánu, padajúceho dažďa alebo tečúcej vody. Šuštiaca voda dokáže jemne odhlučniť pouličnú dopravu, ruch mesta či hovory susedov.

Výhody pre zdravie

Jazierko poskytuje aj psychologické útočisko na relax a oddych. Pri vode sa dokážete uvoľniť, podporiť vnútorný pokoj, sústredenie, tvorivosť a pozitívne ovplyvniť kvalitu spánku. Účinky zurčiacej vody a sledovania vodnej hladiny na mozog človeka sa dajú prirovnať k stavu meditácie. Znižujú stres a úzkosť. Voda navyše uvoľňuje do ovzdušia negatívne nabité ióny, ktoré bojujú proti voľným radikálom a čistia vzduch od roztočov, peľu, mikróbov, alergénov a iných znečisťujúcich látok. Predpokladá sa tiež, že negatívne ióny zvyšujú hladinu serotonínu, ktorý zmierňuje stres a depresiu a pomáha zvyšovať energiu, bdelosť a koncentráciu.

 

zahradne jazierko inspiracie tipy vyhody doma priroda zelen 5 gardening know how

zahradne jazierko inspiracie tipy vyhody doma priroda zelen 6 decorifusta

Foto: Gardening a Decorifusta

Príjemná klíma v horúcich dňoch i zásoba vody

Jazierko môže do určitej miery slúžiť aj ako vonkajšia klimatizácia. Voda pri odparovaní povrchu jazierka znižuje okolitú vonkajšiu teplotu. Tento fakt oceníte najmä v horúcich letných dňoch. V prípade, že nastalo klimaticky suché obdobie, v prípade najväčšej núdze jazierko poskytne zásobu sladkej vody na nevyhnutné zalievanie záhrady. Profesionálne navrhnuté jazierko môže byť tiež spôsobom riešenia mokrých miest alebo odtoku dažďovej vody na záhrade.

Zlepšenie životného prostredia

Vlhkosť, ktorú poskytuje jazierko, môže byť užitočná pre okolité rastliny tým, že ponúka sebestačný cyklus hydratácie a pomáha udržiavať pôdnu vlhkosť počas najteplejších letných dní. Dôležitá funkcie jazierka je aj v tom, že nepriamo podporuje voľne žijúce živočíchy, ktorých je v mestských častiach krajiny nedostatok. Poskytujú útočisko, a teda aj jedlo, vodu a prostredie vážkam, žabám, vtákom a iným druhom živočíchov.

 

zahradne jazierko inspiracie tipy vyhody doma priroda zelen 8 the times

Foto: The Times

Vzdelávanie a interakcia

Záhradné jazierko v neposlednom rade poskytuje interakciu a možnosť vzdelávania. Sledovanie toho, ako v bezprostrednej blízkosti alebo priamo v jazierku žije a rozmnožuje sa hmyz, žaby a rybičky dokáže inšpirovať deti, aby zistili viac o prírodnom svete a ich vzťahu k nemu. Deti môžete zapojiť do procesu údržby jazierka, naučí ich to nielen veľa o prírode a jej zákonitostiach, ale aj zodpovednosti a starostlivosti o životné prostredie a jeho ochranu.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS