Záhrada

Domov plný harmónie, priestory pre pocity pohodlia a bezpečia. To sú jedny z nosných myšlienok tohtoročného veľtrhu Nábytok a Bývanie, ktorý sa uskutoční na výstavisku Agrokomplex v Nitre od 26. do 30. apríla 2023.

Aj keď sa zdá, že jar je ešte v nedohľadne, v záhradkách, parkoch, v lesoch i na lúkach už môžete badať prvé signály prebúdzajúcej sa prírody.

Vývoj trendov určujú a ovplyvňujú predovšetkým nálady v spoločnosti a jej priority. Od severskej pohody, umiernenosti a autentického minimalizmu v rokoch predchádzajúcich sa posúvame k vlastnými silami udržateľnému dizajnu, ktorý ponúka predovšetkým priestor pokoja, odpočinku a vytrhnutia z rušnej reality.

Téma životného prostredia a udržateľnosti dnes zasahuje snáď do každej oblasti našich životov. Inak tomu nie je ani v prípade starostlivosti o záhradu.

Určite ste sa v detstve stretli s poverou, že ucholaky vchádzajú ľuďom do uší a svojimi ostrými klieštikmi prepichujú ušné bubienky.

Nie každý z nás má dom s vlastnou záhradkou. Túžba po čerstvých, vlastnoručne zasadených plodoch je však zrealizovateľná aj v menšom meradle.

Dokonalé a pravidelne zostrihávané trávniky našich záhrad patrili od dávna k starostlivo udržiavanému domu. Trendy biodiverzity a podpory ochrany životného prostredia však nabádajú majiteľov domov i mestské a obecné samosprávy k inému postoju.

Hlavný dôvod, prečo si záhradkári založia skleník, je takmer celoročný prísun vlastnej zeleniny a byliniek. Pestovanie si síce vyžaduje starostlivosť, ale odmenou vám budú domáce, zdravé a v tej najvyššej bio kvalite vlastnoručne vypestované paradajky, uhorky či šalát. Aké výhody vám pestovanie v skleníku prinesie?