Záhrada

Téma životného prostredia a udržateľnosti dnes zasahuje snáď do každej oblasti našich životov. Inak tomu nie je ani v prípade starostlivosti o záhradu.

Určite ste sa v detstve stretli s poverou, že ucholaky vchádzajú ľuďom do uší a svojimi ostrými klieštikmi prepichujú ušné bubienky.

Nie každý z nás má dom s vlastnou záhradkou. Túžba po čerstvých, vlastnoručne zasadených plodoch je však zrealizovateľná aj v menšom meradle.

Dokonalé a pravidelne zostrihávané trávniky našich záhrad patrili od dávna k starostlivo udržiavanému domu. Trendy biodiverzity a podpory ochrany životného prostredia však nabádajú majiteľov domov i mestské a obecné samosprávy k inému postoju.

Hlavný dôvod, prečo si záhradkári založia skleník, je takmer celoročný prísun vlastnej zeleniny a byliniek. Pestovanie si síce vyžaduje starostlivosť, ale odmenou vám budú domáce, zdravé a v tej najvyššej bio kvalite vlastnoručne vypestované paradajky, uhorky či šalát. Aké výhody vám pestovanie v skleníku prinesie?

Vlastná záhradka, ale aj terasa či balkón bytového domu dáva nášmu bývaniu ďalší rozmer.

Posadiť sa počas chladnejších dní do slnkom presvetleného a vyhriateho prostredia je balzamom na dušu.

Na medzinárodnom Biennale Architettura 2021 v Benátkach predstavili projekt najväčšieho tropického skleníka na svete – TROPICALIA. Postavený má byť do roku 2023 na pobreží Côte d´Opale v severnej časti Francúzska.