Upratovanie niektorí milujú, pre iných je nutným zlom. Čistá, žiarivá a voňavá domácnosť však teší každého z nás. Sviežosť opratej bielizne, ligotajúce sa podlahy a na nábytku, spotrebičoch a ostatných priestoroch ani zrnko prachu.

 

upratovanie bez chemie ekologicke ocot sol soda 0

Foto: Almanac.com

Čo najúčinnejšie upratať domácnosť a popri tom použiť prostriedky, ktoré neškodia nášmu zdraviu je veľmi dôležité. Chemické produkty môžu byť účinné, ale môžu citlivým ľuďom spôsobovať podráždenie pokožky, alergické reakcie, nevoľnosť i problémy s dýchaním.

Rovnako účinné však dokážu byť aj prostriedky, ktoré používame v domácnostiach denne a sú rovnako účinné. Ďalšou výhodou je, že väčšinu z používaných domácich prostriedkov na upratovanie máte určite vo vašej komore či chladničke.

Pripravte si:

  • ocot
  • soľ
  • sódu bikarbónu
  • citrón
  • kyselinu citrónovú
  • lieh
  • vodu
  • kastílske mydlo
  • éterické oleje
  • kefu a handru

Kuchynský drez, umývadlá a vaňa

Keramické umývadlá a vane, takisto aj antikorové dresy posypte soľou a vydrhnite nakrájaným citrónom. Opláchnite a osušte. Okrem lesku a eliminácie usadenín budú veľmi príjemne a sviežo voňať. Ak máte vodovodné batérie či sprchové hlavice zanesené tvrdou vodou, ponorte ich na pár hodín do octovej vody alebo ich obviažte gázou napustenou octom.

 

upratovanie bez chemie ekologicke ocot sol soda 2

 

Rúra a sporák

Zmiešajte sódu bikarbónu, ocot a vodu. Zmes môže mať hustú pastovitú konzistenciu. Pôsobiť pastu na znečistených miestach nechajte niekoľko hodín alebo celú noc. Potom zotrite. Ak sú pripáleniny staré alebo odolné, po nanesení pasty položte do rúry plech s vodou a zapnite sporák na teplotu 120 stupňov a nechajte 30 minút zohrievať. Vodná para napomôže pôsobeniu čistiacej pasty a následne po vychladnutí už len zotrite pripáleniny vlhkou handričkou.

Povrchové pulty a dosky v kuchyni či kúpeľni

Pre univerzálny čistiaci sprej zmiešajte 1 šálku octu a 2 šálky vody, štvrtinu šálky soli a šťavu z dvoch citrónov. Pridajte 20 kvapiek éterických olejov, napríklad eukalyptus, čajovník a levanduľu. Postriekajte pulty a utrite suchou handričkou. Ak máte žulové alebo kamenné pulty, do šálky vody vmiešajte tri čajové lyžičky liehu a osminku kastílskeho mydla. 

Chladnička

Na vyčistenie interiéru chladničky zmiešajte dve šálky teplej vody s dvoma lyžicami sódy bikarbóny. Mäkkou handričkou otrite a vyčistite všetky povrchy. Pred opätovným umiestnením potravín utrite vnútro chladničky čistou a suchou papierovou utierkou.

Toalety

Do toalety, ktorá má na dnes usadeniny, nalejte na noc 2 dcl octu, pri silnejšom znečistení spolu s piatimi lyžicami kyseliny citrónovej. Ráno vyčistite pomocou kefy s tvrdými štetinami.

 

upratovanie bez chemie ekologicke ocot sol soda 4

 

Podlahy

Zmiešajte rovnaké diely octu a vody. Ak máte veľa špinavých lepkavých miest, po zmiešaní octu a vody pridajte trochu kastílskeho mydla. Umyte podlahu bežným spôsobom. Pri drevených podlahách treba byť opatrní a vyskúšať nižšiu koncentráciu octu vo vode a najskôr aplikovať na malý kúsok podlahy.

Koberce

Zmiešajte sódu bikarbónu s pár kvapkami éterického oleja. Posypte koberec a nechajte pôsobiť 30 minút. Potom povysávajte. Na fľaky môžete okrem sódy bikarbóny použiť aj mydlový roztok s vlažnou vodou, ktorý po aplikácii vyšúchate kefou alebo handrou.

Pripravila: Petra Adamcová

 

ZDIEĽAJTE NÁS