Nádherný drevený dom v štýle tradičného zrubu stojí v Malých Karpatoch. O tom, že táto stavba je výnimočná svedčí aj jej víťazstvo v súťaži Drevená stavba roku 2020, v kategórii Drevenice a zruby a získanie ocenenia Víťaz verejnosti.

 

drevenica borovica drevoprozivot male karpaty zoltan demjan 1

 

Drevenica má slávneho majiteľa, žije v nej Zoltán Demján, prvý Čechoslovák, ktorý vystúpil na Mont Everest (1984) aj so svojou manželkou Zuzanou. Pôvodne na pozemku pod drevenicou stál murovaný dom z nepálených tehiel a kameňa.

Drevený rodinný dom Demjánovcov má do detailov premyslený interiér a jeho praktické zameranie. Stavba v tvare písmena U má tri funkčné časti. Spoločenskú, súkromnú a pracovnú časť. Každý z manželov má v dome svoju vlastnú pracovňu. Podkrovie domu je obytné s viacerými izbami a prízemie je akoby spoločenskou časťou domu, s priestrannou obývacou izbou, jedálňou a kuchyňou. Pred domom sa nachádza krásne vonkajšie posedenie.

 

drevenica borovica drevoprozivot male karpaty zoltan demjan 2

drevenica borovica drevoprozivot male karpaty zoltan demjan 4

 

Drevená časť domu je zostavená z masívnych lepených hranolov BSH. Na stavbu bolo použité borovicové alpské drevo, čo je výnimočný výber, pretože práve borovica nie je úplne tradičným stavebným materiálom. Drevo nie je chránené žiadnym náterom ani lakom, má len svoj prirodzený prírodný vzhľad. Ako vhodná kombinácia dreva ako stavebného materiálu boli zvolené nepálené tehly využité zo stavby, ktorá na pozemku stála kedysi a hlinené omietky. Práve priečky z nepálených tehiel si majiteľ domu nevie vynachváliť kvôli ich zmysluplnému opätovnému využitiu, ale aj vďaka schopnosti regulovať vlhkosť vo vnútri domu. Celkovým bonusom domu je jeho poloha v krásnom prírodnom prostredí plnom zelene.

 

drevenica borovica drevoprozivot male karpaty zoltan demjan 5

drevenica borovica drevoprozivot male karpaty zoltan demjan 6

 

Ďalšie informácie o stavbe:

  • Zastavaná plocha: 165 m²
  • Počet podlaží: 2
  • Súčiniteľ prestupu tepla: 0,3 W/m²K
  • Energetické zaradenie budovy: B
  • Stavbu realizoval: OK Pyrus, s. r. o.

Pripravila: Petra Adamcová
Zdroj informácií a foto: Dřevo pro život a Dřevostavitel.cz

ZDIEĽAJTE NÁS