Banány patria aj v našich končinách medzi obľúbené a denne konzumované ovocie. Banán sa skonzumuje a šupky vyhadzujú. Je to však škoda. Šupky majú mnohonásobné a praktické využitie. Navyše šupka ako odpad produkuje plynný metán, čo nie dobré pre životné prostredie. Tak spojme príjemné s užitočným a skúsme dať banánovej šupe pred vyhodením ešte šancu na ďalší život.

 

bananove supky vyuzitie zdravie pokozka zahrada ekologia 1

 

Banánové šupky ako hnojivo a kompost

Ak máte záhradku, tak práve banánová šupa je ideálna ako hnojivo alebo súčasť kompostu. Odporúča sa omotať šupku okolo dna zasadených rastlín, napríklad paradajok. Tieto postupne uvoľňujú živiny a fosfor. V komposte sa šupky rozpadnú veľmi rýchlo a obohatia ho.

Výživa zo šúp sa dá využiť aj namočením do vody, ktorou budete polievať izbové rastliny. Vylúhovaná voda z banánov sa kombinuje s ostatnou vodou v pomere jedna k piatim.

Ako pomoc v záhrade sa dajú šupky využiť, ak vaše rastliny majú vošky. Pod postihnuté rastliny nakrájajte banánovú šupku, vošky neznášajú draslík vynúci sa zo šupky a tak odídu na iné miesto.

Pre izbové rastliny so zelenými listami, ktoré pôsobia unavene je potretie dužinou banánovej šupky skvelou pomocou. V prvom slede odstráni z povrchu rastliny prach a prípadné nečistoty, listom sa dodá sviežosť, lesk a draslík dopomôže k zdravému vzhľadu.

 

bananove supky vyuzitie zdravie pokozka zahrada ekologia 2

 

Praktické využitie pre pokožku

Enzýmy z banánovej šupky dokážu z pokožky vytiahnuť drevenú triesku na povrch kože, takže ju dokážete ľahko vytiahnuť aj bez pomoci ihly. Čo je skvelá pomoc pri deťoch, ktoré majú často krát z ihiel strach. Šupka z banánu sa priloží na miesto vniknutej triesky a po 30 minútach môžete triesku bezbolestne vytiahnuť priamo z povrchu pokožky.

Pozitívny vplyv majú banánové šupky na problematickú a aknóznu pleť. Šupka sa prikladá a jemne masíruje na postihnuté miesta na pokožke. Po každodennom pravidelnom desať minútovom čistiacom rituáli je badať výsledky už po 7 - 14 dňoch.

Šupka upokojí pokožku aj po bodnutí hmyzom. Stačí priložiť mäsitú čas na poranené alebo bodnuté miesto a úľava príde takmer okamžite. Vnútro banánovej šupky aplikované na infekčné bradavice, ktoré sa odstraňujú z kože veľmi zdĺhavo a komplikovane, po pravidelnej aplikácii kúska šupky na postihnuté miesto počas noci ich dokážu eliminovať už po niekoľkých týždňoch.

Milujete kávu, čierny čaj alebo si večer doprajete pohár červeného vína? Vaše zuby tak môžu byť zažltnuté, ale aj v tomto prípade dokáže banánová šupka zázraky. Odporúča sa ako prírodný bieliaci prostriedok na zubnú sklovinu, aplikuje sa denne po dobu 14 dní a masírujú sa ňou zuby počas dvoch minút. Horčík, bróm a draslík popritom dodávajú zubnej sklovine lesk a pevnosť.

Pripravila: Petra Adamcová

 

ZDIEĽAJTE NÁS