Práve na jeseň, keď v našich záhradách končí vegetačné obdobie mnoho rastlín, stromov i kríkov máme zrazu oveľa viac bioodpadu. Či už ide o orezy stromov, opadané lístie, zostatky zeleninových priesad, stonky, hlinu, pokosenú trávu, to všetko je ideálnym materiálom na vytvorenie kompostu. Biologického, kvalitného a domáceho.

 

kompostovanie 1

 

Základným a dôležitým pravidlom pri vytváraní kvalitného kompostu je dostatočná rôznorodosť jeho jednotlivých súčastí, optimálna vlhkosť a vzdušnosť. Pomer dusíkatých a uhlíkatých materiálov do kompostu by mal byť vo vyváženom pomere, približne 1 : 1. Laicky povedané, medzi uhlíkaté bio - odpady do kompostu zaraďujeme tvrdšie materiály, napríklad drevo, piliny, hobliny, tvrdé časti stoniek, slamu a listy. Vhodné je, ak sa uhlíkaté materiály posekajú, alebo rozdrvia na drobno, čím sa podporí proces ich rozkladu. Dusíkaté sú tie odpady, ktoré sú zelené, mäkké a šťavnaté, napríklad pokosená tráva, zostatky kuchynského odpadu, časti ovocia a zeleniny, pozberové zostatky zo záhrady. Tieto netreba sekať ani rezať.

 

kompostovanie 3

 

Dostatočná vzdušnosť kompostu sa zabezpečuje pravidelným premiešavaním alebo prekopávaním. To sa robí po založení kompostoviska každé 3 - 4 dni počas prvých troch týždňov. Potom stačí prekopávať kompost raz za týždeň. Pri prekopávaní sa odporúča kontrolovať aj jeho vlhkosť. Tá sa dá jednoduchým spôsobom zistiť tak, že do dlane sa vezme hrsť kompostovaného materiálu a pri jeho stlačení by malo dôjsť k uvoľneniu niekoľkých kvapiek tekutiny. Ak sa hmota rozpráši, je príliš suchá, ak z nej vyteká veľa tekutiny, je prevlhčená a môže začať zahnívať. Pri premočení kompostu stačí pridať niekoľko tvrdých odpadov, slamu, kúsky dreva a podobne.

Na zlepšenie kvality kompostu a urýchlenie rozkladu jeho súčastí sa môžu pridávať rôzne minerálne prímesi. Napríklad uhličitan vápenatý, minerálne múčky, ktoré vznikajú pri opracovávaní kameňov a ílovité prísady.

 

kompostovanie 2

 

Kompost je pripravený na použitie, ak má hnedú až tmavohnedú farbu a hrudkovitú štruktúru, v závislosti od jeho zloženia, veľkosti, poveternostných podmienok môže čas zrenia trvať od troch do deviatich mesiacov. Pôda zo správne vytvoreného kompostu sa svojou arómou prirovnáva k vôni lesnej zeminy. Hotový kompost sa do pôdy nemusí zapracovať, stačí ak sa aplikuje na vrchnú časť pôdy.

ZDIEĽAJTE NÁS