Záhrada, trávniky a hoci i malý kúsok zelene pri našich domoch nám robia radosť po celý rok. Zakvitnuté desiatkami farebných kvetov, pri relaxe na zelenom trávniku s knihou v ruke, aj pri prechádzke po čerstvo napadanom vŕzgajúcom snehu počas zimy. Kým sa však prihlásia prvé mrazy, pripravme svoj kúsok zelene na to, aby načerpal energiu na ďalšie vegetatívne obdobie.

 

jesen zahrada zima priprava nezabudnut listie travnik 1

 

Trávnik by sme pred zimou mali pohrabať od napadaného lístia, aby sa pod ním nevytváral priestor na vznik plesní, aby trávnik mohol dýchať a mal dostatok svetla. Výška trávy by mala byť minimálne 5 - 6 centimetrov a posledné kosenie treba vykonáva najneskôr do koncom októbra, začiatkom novembra. V tomto čase je vhodné dopriať tráve aj hnojivo s obsahom draslíka. Aj keď sú dni chladné, trávnik by nemal byť pred zimou vysušený. Počas dňa je vhodné ho zaliať, aby mala voda čas vsiaknuť.

Listy, pokiaľ nie sú napadnuté nejakým ochorením, môžete využiť do kompostu alebo ako mulčovaciu vrstvu ku kríkom a stromom.

Hriadky, ktoré sme vyčistili od tohtoročnej zeleninovej výsadby a burín treba v prípade, že máte ľahkú pôdu len jednoducho pomocou hrablí alebo vidiel prevzdušniť, ak máte ťažkú a ílovitú pôdu, tak treba hriadky prerýľovať. Skvelým pomocníkom je rotavátor, ktorý ušetrí najmä pri väčšej záhrade dosť práce.

 

jesen zahrada zima priprava nezabudnut listie travnik 2

 

Je čas aj na zazimovanie záhradného nábytku, hojdačiek, trampolín i pracovného náradia a vypustenie a vyliatie vody vo všetkých nádobách. Trvalky v črepníkoch presuňte do priestoru s teplotou približne 10°C. Konkrétny priestor využite v závislosti od vašich kapacitných možností, napríklad chodba, hala, garáž alebo svetlá pivnica. Ak máte na chlad citlivejšie druhy rastlín, obaľte ich jutovinou alebo inou vhodnou tkaninou. Aj počas zimy je potrebné tieto rastliny polievať. Stačí len vtedy, ak je substrát na dotyk suchý.

 

jesen zahrada zima priprava nezabudnut listie travnik 3

 

Počas zimy vás môžu v záhrade tešiť svojou prítomnosťou vtáčiky. Zadovážte im vtáčie búdky a kŕmidlá, ktoré budú tešiť vás a pomôžu prezimovať aj slabším a mladým jedincom operencov. Na jeseň môžete v záhrade pripraviť kôpku lístia a vetvičiek pre ježka. Divé včielky, čmeliaci, ucholaci i motýle zase nepohrdnú možnosťou prezimovať v domčeku pre hmyz, ktorý si môžete vytvoriť vlastnoručne, ale aj kúpiť už hotový.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS