Štýlové ubytovanie, energeticky sebestačné a v unikátnom dizajne – to sú jedinečné Ecocapsule. Ich príbeh sa začal písať už v roku 2008, keď sa autori myšlienky zúčastnili s projektom na súťaži Andes Sprout Society Competition, kde bol ich návrh, veľmi podobný dnešnej Ecocapsuli, zaradený do výberu najlepších návrhov roka.

 

ecocapsule 1

 

Po obrovskej vlne záujmu profesionálov i bežnej verejnosti sa stal z okrajového produktu architektov ich hlavný bod záujmu. Produkt postupne a detailne zlepšovali a o šesť rokov bol vytvorený prototyp Ecocapsule. O tomto zaujímavom produkte sme sa rozprávali s Tomášom Žáčkom, founder a Design Directorom spoločnosti Ecocapsule, s. r. o.

Vaša spoločnosť vyrába unikátne ekologické, sebestačné Ecocapsule, môžete nám priblížiť, o aký produkt ide?

Ecocapsule je krásna, mobilná a energeticky nezávislá mikro-jednotka poháňaná výlučne obnoviteľnými zdrojmi energie, teda vetrom a slnkom, a nezanecháva takmer žiadnu karbónovú stopu. Vďaka tomu nemusí byť napojená na elektrickú sieť a prináša užívateľovi nevídané možnosti slobodného žitia v prírode. Ecocapsule môže slúžiť ako chata, mobilný domček, pop-up hotel na krásnych miestach mimo civilizácie, ale aj ako mobilná, energeticky nezávislá kancelária. Každá jednotka je vybavená rozkladacou dvojposteľou, kuchynkou so stolíkom, odkladacími priestormi a kúpeľnou s toaletou.

 

ecocapsule 4

 

Dizajn kapsule je výnimočný, jeho špecifický tvar má však svoje opodstatnenie. Je to tak?

Špecifický tvar "vajíčka" vychádza z kombinácie tvaru gule, ktorý má spomedzi geometrických tvarov najmenšie tepelné straty vzhľadom na plochu plášťa a hranolu, ktorý je z architektonického pohľadu praktickým tvarom. Ecocapsule má i edukačnú funkciu, jej obyvatelia musia rozmýšľať nad energetickou bilanciou počas užívania kapsule, takže plytvanie energiou či vodou je nežiaduce. Špecifický dizajn dotvára ikonickosť objektu. Flexibilitu Ecocapsule podčiarkuje jej mobilita. Zmestí sa do štandardného prepravného kontajnera, preto môže byť s pomerne nízkymi náklady transportovateľná kdekoľvek na svete. Možno ju premiestňovať prostredníctvom špeciálne upraveného traileru alebo ju umiestniť na špeciálne navrhnutý pontón, čím získate hausbót. Dizajn a ergonómia interiéru sú navrhnuté v duchu "downsizingu" tj. interiér je vybavený na bývanie jedného až dvoch ľudí na čo najmenšej ploche.

Kde všade môže byť Ecocapsula využiteľná a do akých exteriérov je vhodná?

Ecocapsule je vhodná najmä pre záujemcov z krajín, v ktorých teplota počas roka neklesá pod -5º Celzia a nestúpa nad 40º Celzia. Zároveň treba brať do úvahy možnosti umiestnenia kapsule v danej destinácií. Na svoje plnohodnotné fungovanie, teda produkciu dostatku energie na používanie 1-2 ľuďmi, potrebuje dostatok slnka a vetra. Odporúčame umiestnenie kapsule na vetru a slnku exponovanom mieste, napr. na lúke či pri pláži. Jej umiestnenie v lese či v záhrade medzi stromami, by spôsobilo nedostatočnú produkciu energie. Avšak pre záujemcov o kapsulu, ktorí na jej fungovanie nemajú celkom ideálne klimatické a poveternostné podmienky, prípadne ju chcú vyslovene umiestniť na tienistom mieste, máme dobrú správu – kapsulu je možné napojiť aj na elektrickú sieť. Ecocapsule je určená najmä pre pozemky, ktoré chcete využiť aj na bývanie, no nie je možné sa tu napojiť na technickú infraštruktúru.

 

ecocapsule 3

 

Viem, že táto myšlienka je unikátna. Ste Slováci, ktorí prišli s týmto produktom a dnes už je vo svete žiadaný a veľmi oceňovaný. Kde všade už je vaše vajíčko doma?

Momentálne máme kapsule v Kostarike, na Bahamách, vo Švajčiarsku, ale aj v Japonsku či USA. Tento rok spúšťame celkom nový B2B projekt, v rámci neho budú po Európe umiestnené verejnosti dostupné kapsule. Viac informácií sa môžu dozvedieť záujemcovia na našej webovej stránke i sociálnych sieťach.

Momentálne k hlavnej klasickej kapsule s toaletou, kúpeľňou a kuchynkou vyrábate aj tzv. Spacecapsulu. Dalo by sa povedať, že ide o rozšírenie bytu o ďalšiu miestnosť?

Áno, ide vlastne o energeticky samostatnú doplnkovú izbu (priestor = space), k domu, chalupe alebo k EcocapsuleOriginal (náš hlavný produkt). Základná verzia SPACE by Ecocapsule totiž nemá vodu, teda ani kuchynku, ani kúpeľňu. Ponúkame aj úpravu na mieru, v rámci ktorej sa SPACE dá upraviť a používať ako energeticky sebestačná domáca kancelária, mini-predajňa či ambulancia lekára.

Ovplyvnila koronakríza vaše fungovanie a čo vás čaká najbližšie?

Určite, ako každú spoločnosť aj nás pandémia ovplyvnila. Zabrzdila najmä marketingové aktivity a spoluprácu, a sťažila doručenie predobjednaných kapsúl zákazníkom, pretože colné podmienky sa v mnohých krajinách pre pandémiu veľmi sprísnili. Sme však veľmi vďační, že napriek pandémii výroba prebiehala síce s prísnymi hygienickými opatreniami, ale bez prerušenia. Tento rok nás čaká najmä veľký projekt – spomínané Space by Ecocapsule, a veríme, že nám pandémia dovolí využiť viaceré zaujímavé marketingové príležitosti, ktoré ešte záujem o Ecocapsule zvýšia.

Zhovárala sa: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS