Čistá a lesknúca sa kúpeľňa, bez nánosov vodného kameňa a so sviežou vôňou sa dá dosiahnuť aj bez využitia kupovaných, chemických prostriedkov. Ak máte čas a chuť, skúste najbližšie upratovanie kúpeľne zrealizovať len s domácimi prostriedkami bez použitia chémie.

 

kupelna cistenie ekologicke bezchemie napady inspiracie 2

 

Na Slovensku tečie tvrdá voda vo viac ako 50% domácností. Preto je pravidelné odkameňovanie spotrebičov v našich príbytkoch nevyhnutnosťou. O niečo náročnejšie je čistenie toalety, vane, sprchového kúta a umývadla, ktoré sú v kontakte s tvrdou vodou takmer nepretržite. Práve ocot je na odstránenie vodného kameňa najlepší pomocník. Už po pár minútach viditeľne odstraňuje nánosy usadeného vodného kameňa. Sóda bikarbóna má zase bieliace účinky a navyše pohlcuje zápach. Preto sú na čistenie nielen kúpeľne a toalety ideálnou dvojicou.

Na miestach, ktoré majú sklon alebo sú v ťažšie prístupných uhloch je treba vytvoriť z octu a sódy hustú pastu, ktorá sa na problematických miestach udrží a nestečie. Záhyby vane, umývadiel, ale aj vodovodné batérie a kachličky sa týmto spôsobom dajú vyčistiť veľmi jednoducho. Pre dodanie sviežosti môžete do čistiacej pasty pokojne pridať aj esenciálne oleje s vôňou citrusov alebo mäty. Vždy je potrebné pôsobenie prípravku minimálne 20 minút, a až následne jeho odstránenie.

 

kupelna cistenie ekologicke bezchemie napady inspiracie 1

 

Na zrkadlá a ich lesk je vychytávkou obyčajný silný čierny čaj. Jeho výluh si nalejte do ostrekovača a aplikujte na zrkadlo. Stačí pretrieť papierovou utierkou a povrch bude dokonale čistý.

Na kúsky hrdze, ktoré sa často objavujú v oblastiach s vodou bohatou na železo, napríklad vo vani alebo na vodovodných batériách je riešením kúpeľ v známej obľúbenej coca cole. Do vrecúška nalejte kolu a ponorte na pár desiatok minút, v prípade väčšieho znečistenia na noc celú sprchovú hlavicu alebo vodovodnú batériu. Colový nápoj dokáže odstrániť aj dlhšie nečistenú hrdzu bez väčšej námahy a drhnutia.

 

kupelna cistenie ekologicke bezchemie napady inspiracie 3

 

Táto rada nie je tak úplne "bez chemická", ale vraj veľmi účinná. Na sťažený odtok vody vo WC v iných odpadových potrubiach sa osvedčila klasická tableta do umývačky riadu. Vložíte ju do toalety alebo nalámanú do ostatných potrubí, zalejete vriacou vodou a po hodine ďalšou dávkou. Potrubie by malo zostať čisté a bez nánosov nečistôt.

Zdraviu neprospešná, či dokonca nebezpečná je pleseň, ktorej sa vo vlhkých a teplých miestnostiach obzvlášť darí. Obtiažnejšie sa čistia špáry medzi kachličkami na stene i podlahe. Veľkým pomocníkom v tomto prípade je silný parný čistič, ktorý je veľmi účinný na odstránenie, mastnoty, plesní, usadeného vodného kameňa i špiny. Keď nechcete investovať do kúpy prístroja, dajú sa u niektorých upratovacích firiem i výrobcov parné čističe objednať na deň či niekoľko hodín.

Pripravila: Petra Adamcová

 

ZDIEĽAJTE NÁS