S pribúdajúcimi chladnými dňami ste možno vo svojej záhrade podvečer narazili na ježka. Obvykle vychádza každý deň na večernú prechádzku po zotmení a nasledujúcich niekoľko hodín trávi čas blúdením po záhrade. Nezriedka za jeden večer prejde aj 2 - 3 kilometre. Pokiaľ počas októbra a novembra nenadobudne hmotnosť minimálne 600 gramov, šance na jeho prežitie počas zimy sú minimálne.

 

jezko prirodna zahrada rovnovaha prikrmovanie 1

 

Potrava pre ježkov

Ak chcete ježkom pomôcť, je to naozaj jednoduché. Ježkovia sú mäsožravci. Krásne obrázky pichľavého klbka prechádzajúceho sa lesíkom s nabodnutými jabĺčkami a hríbikmi sú samozrejme z ríše rozprávok. Ježkovia sa počas jari a leta živia tým, čo našej záhradke a jej plodinám môže škodiť, teda húsenicami, pandravami, larvami, drobnými slimákmi, ale aj napríklad myšami. Denne dokážu skonzumovať až 200 gramov potravy. Práve na jeseň, keď už je prirodzenej potravy v záhradách pre ježkov menej, môžeme im pomôcť naservírovaním pre nich vhodného krmiva.

 

jezko prirodna zahrada rovnovaha prikrmovanie 2

 

Môže ísť o kúsky surového hovädzieho alebo hydinového mäsa, krmivo pre mačky či psov bez podielu rýb. Jeseň je obdobím, kedy slabším alebo vyhladovaným ježkom prikrmovaním dokážeme pomôcť prežiť, ale je to jediné obdobie, kedy by sme túto činnosť mali vykonávať. Na jar a v lete sa ježko o seba dokáže postarať sám a v zime pre neho nastáva obdobie hibernácie, kedy zníži svoju telesnú teplotu a prečká mrazivé mesiace až do obdobia prvých jarných teplejších dní. Keď trvá zima veľmi dlho, môže byť na jar ježko vyhladovaný a slabý, preto môže byť výnimkou, že v extrémne chladných rokoch je dovolené krátko prikrmovať ježka aj na začiatku jari.

 

jezko prirodna zahrada rovnovaha prikrmovanie 5

 

A kde ježkovia prenocujú?

Možno ste si pri upratovaní záhrady všimli kôpky nanoseného lístia spod ktorej podvečer dupkalo funiace klbko. Listy, konáre, vetvičky, to všetko je pre ježkov ideálne prostredie na prezimovanie. Nepohrdnú ani kompostom, priestorom v starých stodolách alebo šopách, škárach medzi kameňmi alebo v priestore pod uloženým drevom.

 

jezko prirodna zahrada rovnovaha prikrmovanie 3

 

Vzhľadom na to, že ježko má svoje teritórium pomerne rozsiahle, môže obývať aj niekoľko úkrytov. Ak chcete ježkovi pripraviť špeciálny domček, odporúča sa drevená škatuľa s rozmermi približne 40 x 30 x 30 centimetrov, s 10 centimetrovým otvorom. Tú položte na zem v záhrade, obložte lístím a vetvami a konármi. Ježko si váš úkryt určite nájde do niekoľkých dní.

 

jezko prirodna zahrada rovnovaha prikrmovanie 4

 

Čo ste o ježkovi možno nevedeli?

  • na svojom tele má ježko viac ako 8 tisíc pichliačov
  • pri ohrození sa zmotá do klbka a necháva si len malý priestor na dýchanie
  • ježko je ťažký introvert, najradšej blúdi po nociach sám a nevyžaduje žiadnu spoločnosť
  • prevažnú časť dňa ježko prespí, aktívny býva od zotmenia do pol noci
  • ježkom nikdy nesmieme ponúknuť kravské mlieko, laktózu nedokážu stráviť
  • ježko využíva najviac čuch a sluch, pri zacítení niečoho pre neho lákavého vylučuje spomedzi pichliačov špeciálnu tekutinu podobnú slinám, ktorá nie je dodnes podrobne preskúmaná
  • mláďatká ježkov sa rodia bez pichliačov, tie im však začínajú rásť už po niekoľkých hodinách
  • ježkovia sú najväčší pomocníci pri udržiavaní prírodnej rovnováhy v záhrade

Pripravila: Petra Adamcová

 

ZDIEĽAJTE NÁS