Záhrady poskytujú deťom bezpečné útočisko na oddych, hru, zábavu i poznávanie. Deti sa môžu pozorovaním prírody veľa naučiť a môžu sa prirodzene zapojiť do starostlivosti o ňu i jej ochrany. Prinášame vám zopár tipov, ako zo záhrady vytvoriť miesto priateľské pre deti i dospelých.

 

deti zahrada ukryt sukromie priatelska voda piesok 4 maly

 

Detské záhony

Nikdy nie je príliš skoro zapojiť svoje deti do malých záhradníckych prác, aby sa naučili, ako záhrada funguje. Deti rady opakujú to, čo robia dospelí, ale samostatne. Prejavom dôvery deťom je vyčlenenie priestoru na záhon, ktorý budú mať na starosti len deti. Veľkosť záhonu môže byť priamo úmerná veku a záujmu dieťaťa. S vašou pomocou alebo samostatne tu deti môžu vypestovať niektoré druhy ovocia i zeleniny. Obľúbený je hrášok, mini paradajky, jahody, maliny i kukuričné klásky, bylinky alebo slnečnica. Deti tak vidia a pozorujú, ako rastlinka vyrastie z malého semienka, poznajú, že sa o ňu treba postarať, pravidelne ju polievať, vyplieť prípadnú burinu a tiež úrodu s pýchou obrať a skonzumovať.

Starostlivosť o zvieratá

Prirodzeným spôsobom oboznámte deti so starostlivosťou o zvieratá, ktoré sa prirodzene môžu vo vašej záhrade vyskytovať. Vytvorte a zabudujte na vhodné miesta vtáčie búdky, kŕmidlá, napájadlá, domček pre ježkov, hmyzí domček alebo kúpele pre vtáčikov. Poskytnete tak priestor a pomoc pre život zvieratkám a svojim deťom vytvoríte prirodzený vzdelávací aspekt.

 

deti zahrada ukryt sukromie priatelska voda piesok 3

 

Priestor pre dobrodružstvo

Okrem poznávania a pozorovania by záhrada pre deti mala byť aj priestorom na hru, oddych a relaxáciu. Perfektne udržiavaný každý kút záhrady v tomto prípade nie je nevyhnutný ani žiaduci. Zarastenie určitej oblasti môže deťom vytvoriť príťažlivý kútik, miesto súkromia, dobrodružstva i tajomna. Toto miesto môžete vyšperkovať viacerými spôsobmi. Príjemným posedením so stolíkom, vlastnoručne postaveným stanom, domčekom v korune stromu, závesnou hojdacou sieťou, dreveným altánikom, alebo čímkoľvek, čo je práve vašim deťom blízke alebo po čom túžia. V závislosti od veku detí im nechajte možnosť, aby si sami vytvorili to, čo chcú. Bludisko z dreva, domček pre zvieratko, detská fantázia nemá hranice.

 

deti zahrada ukryt sukromie priatelska voda piesok 2

 

Vodný prvok

Akýkoľvek aj malý vodný prvok pre deti je neutíchajúcou inšpiráciou a dokážu sa pri ňom pohrať aj dlhé hodiny. Napríklad spomínané napájadlá pre vtákov, umelo vytvorené fontánky, potôčiky s vodným mlynom a hrádzami - sú priestorom na zábavu i hranie. V prípade absencie prirodzeného vodného prvku bude stačiť nafúknutý bazén s hračkami. Záhradné jazierka, rybníky alebo bazény pôsobia v našich záhradkách krásne a sú praktické. Avšak v tomto prípade treba dbať na ich prekrytie (v prípade bazénov) alebo inú ochranu vzhľadom na bezpečnosť a zdravie detí, ktorá je vždy na prvom mieste.

 

deti zahrada ukryt sukromie priatelska voda piesok 1

 

Bezpečnosť - najdôležitejší aspekt záhrady

Tak ako v domácnosti, aj na záhrade je nevyhnutné dbať na bezpečnosť detí. Ak máte malé deti, dajte si pozor na rastliny, ktoré môžu byť jedovaté po skonzumovaní, toxické na dotyk alebo inak nebezpečné. S tých najznámejších rastlín, stromčekov a kríkov, ktoré by mali byť v záhrade s malými deťmi tabu spomenieme konvalinky, oleandre, rododendróny, krokus, durman, anjelskú trúbu, brečtan či bobule jazmínu.

Oplotenie záhrady je pre mnohých samozrejmosťou, avšak pri rodinách s deťmi nevyhnutnosťou. Či už zvolíte živý plot alebo iný druh oplotenia, deti by mali byť v bezpečnom priestore vášho domu a bezprostredného okolia.

Keď je vaša záhrada bezpečná, prejavte deťom dôveru a nechajte ich, aby si vymysleli svoj program, zašpinili si ruky, chytili do rúk dážďovku, hrali sa s hlinou, drevom i kameňmi a v letných mesiacoch nech s radosťou absolvujú nočné dobrodružstvo a prespanie v stane.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS