Sú odporcovia i milovníci mikrovlnnej rúry. Ak patríte do skupiny zástancov mikrovlnky v domácnosti, treba si pripomenúť, že aj tento spotrebič, rovnako ako napríklad chladnička a mraznička by mal byť udržiavaný v 100% čistom a hygienickom stave.

 

mikrovlnka 1

 

Denne si v nej zohrievame jedlá a nápoje, prípadne rozmrazujeme pokrmy, niektorí z nás aj pečú koláčiky. Rôzne drobné zostatky jedla a mastnoty pri opätovnom zohrievaní môžu uvoľňovať zdraviu škodlivé látky a taktiež spôsobiť riziko požiaru. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame zopár tipov na čistenie mikrovlnnej rúry ekologickými prostriedkami, ktoré má doma každý z nás.

Najúčinnejšie domáce prostriedky na čistenie

Ocot, kyselina citrónová, citrón alebo sóda bikarbóna sú vo všeobecnosti najpoužívanejšie a najobľúbenejšie ekologické prostriedky na čistenie v domácnosti. Pri mikrovlnnej rúre je dôležité zmäkčenie pripálenín, ktoré sa môžu vyskytnúť vo vnútri spotrebiča i na jeho dvierkach. Ktorýkoľvek spomínaný prostriedok si vyberiete, účinok sa dostaví. Misku vody s tromi lyžicami octu (misku vody s dvomi polovicami citrónu a vytlačenou šťavou z ďalšieho citróna, kyselina citrónová rozpustená vo vode či sóda bikarbóna zmiešaná s vodou v pomere tri lyžice na jednu misku) vložte do mikrovlnnej rúry.

 

mikrovlnka 2

 

Sila pary odstráni mastnotu a spáleniny

Zohrievajte približne 3-5 minút podľa nastavenia sily ohrevu. Po zohriatí prostriedku počkajte so zatvorenými dvierkami asi desať minút a následne handričkou vyčistite vnútro spotrebiča. Pôsobením pary sa uvoľnia zaschnuté a zapečené kúsky jedla a potravín. Budú sa tak ľahko a jednoducho čistiť. Ak je prístroj silne znečistený, dá sa na nečistoty aplikovať priamo zmes prostriedku nanesená na čistiacej hubke. Na záver už len vnútro rúry pretrite suchou papierovou vreckovkou. Ak vám prekáža vôňa octu, môžete do eko čističa pridať kvapku voňavého esenciálneho oleja.

Tipy:

  • Ideálne je čistiť mikrovlnnú rúru hneď po znečistení jedlom a potravinami
  • Pri ohreve vždy používajte ochranný kryt proti prskaniu a odletovaniu zostatkov
  • Mikrovlnku čistite vždy len pôsobením pary alebo nanesením prostriedku na hubku
  • Rozprašovanie „čističa“ do interiéru spotrebiča sa neodporúča, tekutina by sa mohla dostať na vetracie miesta prístroja a spôsobiť problém

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS