Konzumovať a využívať plodiny, ktoré práve v konkrétnom čase dozrievajú, ktoré sú pestované v našom okolí a v našich zemepisných šírkach, je výborný spôsob ako sa stravovať zdravo, ušetriť finančné prostriedky a byť ohľaduplný k životnému prostrediu.

 

jesen kuchyna 1 maly

 

V týchto dňoch je ideálne využiť v kuchyni všetko, čo nám jesenná príroda ponúka. Medzi typické jesenné plodiny a potraviny patria:

Cvikla

Keď má hlavnú sezóna, patrí červená repa medzi najvýživnejšie zeleniny. Z minulosti je u nás najznámejšie jej spracovanie ako zaváranej cvikle s chrenom. Dá sa však využiť naozaj všestranne. Ako zapekaná s mäsom a syrom, v teplých šalátoch, výživných polievkach i ako hlavná zeleninová teplá príloha k hlavnému jedlu. Niektorí milovníci pečenia ju neváhajú použiť aj do dezertov.

Tekvica

Tekvica Hokkaido a maslová tekvica si našli svoje miesto aj v našich záhradách a kuchyniach. Ich dopestovanie nie je náročné a využitie v kuchyni všestranné. Dali by sa bez nadsádzky nazvať ako kráľovné jesennej kuchyne. Teplá krémová polievka s kúskom zázvoru alebo s tekvicovým olejom nielen zasýti ale aj dôkladne prehreje organizmus. Tekvica sa však dá využiť aj ako príloha na spôsob ratatouille alebo ako zdravý pečený snack v rúre bez použitia oleja.

 

jesen kuchyna 3

 

Gaštany

K jeseni a predvianočnému času vôňa pečených gaštanov neodmysliteľne patrí. Horúce pečené gaštany sú pochúťkou, ktorá nepotrebuje žiadne doplnky. Gaštanová plnka sa však často používa aj ako dezertná náplň alebo ako pyré k mäsovým jedlám.

Jablko

Chutí nám ako surové, varené i pečené. Tepelne upravené ho najčastejšie využívame ako náplň koláčikov, zákuskov alebo iných dezertov, varené ako pyré alebo kašu, ale chutné je aj ako súčasť pečeného mäsa. Jablko má veľa vitamínov, vlákniny a minerálov, ktoré sú prospešné pre naše trávenie i celkový zdravotný stav.

 

jesen kuchyna 2

 

Kačica a hus

Aké mäso hrá v jesenných mesiacoch prím? Samozrejme že pečené kačice a husy. Majú svoju typickú chuť, ktorá sa nádherne skĺbi s kapustou, lokšami alebo knedľou. Nejde o prvoplánovo zdravé kombinácie, ale kto by si každoročne počas jesene nepripravil alebo nedoprial pečenú kačku či hus, by iste urobil chybu.

Vo všeobecnosti sa počas jesene a zimných mesiacov odporúča nahradiť studené šaláty a čerstvú zeleninu hutnejšími a výživnejšími jedlami. Dodávajú telu energiu a tiež ho prehrejú. Okrem vyššie spomínaných potravín výživoví poradcovia do jesenného jedálnička odporúčajú zaradiť koreňovú zeleninu, karfiol, kapustu, zemiaky, huby, strukoviny a niektoré druhy obilovín.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS