Ako sa s nadchádzajúcou jeseňou začínajú skracovať dni, dochádza nielen k svetelnej zmene, ale celkovej zmene nálady a atmosféry v záhrade i prírode. Mnoho druhov operencov odlieta z Európy do teplejších oblastí. Iné druhy zase prilietajú z chladnejších krajín k nám. Kombinácia migrujúcich vtákov ponúka v záhrade príjemné obdobie roka pre všetkých pozorovateľov a milovníkov prírody.

 

vtaky krmenie jedlo zima boxy napady 0

 

Aj keď sa vtáci v prírode dokážu uživiť sami, v mestách, na predmestiach, ale aj rušnejších obciach môže byť pre ne problém hľadať si zásadné zdroje potravy, ktoré im pomôžu prežiť chladné mesiace. Ak vás prítomnosť drobných štebotavých operencov v bezprostrednej blízkosti vášho domu teší, pripravte im vo vašej záhrade možnosť občerstvenia.

Potrava z prírody

Jesenná záhrada poskytuje ponuku dozrievajúcich bobúľ, ovocia a hmyzu, ktoré sú pre vtáky prirodzenou potravou. Je to pre ne ideálny a bohatý zdroj výživy. Ak nemáte v záhrade stromy a kríky, ktoré by im mohli poskytnúť jedlo a počas chladnejších mesiacov aj úkryt pred zimou, môžete si ich do svojich záhrad zasadiť.

 

vtaky krmenie jedlo zima boxy napady 7

 

Ak máte menej priestoru, dajú sa konkrétne kríky zasadiť aj do jednoduchých väčších výsadbových nádob, napríklad odrezaného dreveného suda. V spodnej časti nádoby sa vyvŕtajú diery na odtok nadbytočnej vody, dno sa pokryje drenážnou vrstvou (kamienkami, štrkom alebo drenážnymi guličkami) a naplní sa hlinou. Potom sa vloží ker s koreňovým balom a dosype hlinou a dobre sa poleje. Nenáročná na pôdu i pestovanie je napríklad jarabina. Inými vhodnými druhmi kríkov a stromčekov pre vtákov sú napríklad hloh, vtáčí zob, imelovník biely, baza čierna, kalina alebo drieň.

 

vtaky krmenie jedlo zima boxy napady 7

 

Kŕmidlá od výmyslu sveta

Keď prirodzená potrava v záhrade pre vtáky ubúda, alebo ak chcete potešiť vtáčikov aj za oknom alebo na balkóne panelového domu, pripravte im malé občerstvenie v kŕmidle. Či už si ho vyrobíte vlastnoručne alebo kúpite pôsobivé dielo v obchode pre zvieratá je na vás. 

Najjednoduchšie pripravíte kŕmidlo z plastovej nádoby, napríklad fľaše, ktorú zavesíte na strom. V spodnej širšej časti nožom urobíte dva protiľahlé otvory, cez ktoré zasuniete varechu. Na jej širšom konci necháte otvor väčší aby na varechu mohli voľne padať semiačka.

 

vtaky krmenie jedlo zima boxy napady 5

Foto: Spruce.com

Nápadov ale na webe nájdete stovky. Staré kuchynské nádoby, položené na podklade, stolíku, kombinované s napájadlom alebo zavesené nádoby na plote, strome, či zábradlí, vtáci si tieto kŕmidlá nájdu a budú sa k nim vracať.

 

vtaky krmenie jedlo zima boxy napady 2

vtaky krmenie jedlo zima boxy napady 6

 

Čím kŕmiť?

Odporúčajú sa rôzne druhy semien, slnečnicové, makové, ľanové semienka, nepražené a nesolené orechy a obilniny, napríklad proso a ovos. Tieto môžete zakúpiť už namiešané alebo ich môžete pripraviť doma. V mrazivom zimnom období sa odporúčajú aj závesné tukové lojové gule, vďaka ktorým si dodávajú vtáci energiu potrebnú na prežitie chladných mesiacov. Aj tieto si môžete pripraviť doma, ak roztopíte napríklad hovädzí loj od mäsiara v hrnci (nesmie vrieť) a zmiešate ho so semiačkami a orechmi. Stuhnúť môžete nechať vo formičkách alebo vo vytvarovaných guľkách.

Pripravila: Petra Adamcová

 

ZDIEĽAJTE NÁS