V rámci Helsinskej energetickej výzvy bolo navrhnuté transdisciplinárnym tímom spoločnosti CRA vybudovanie série horúcich ostrovov. Projekt s názvom Horúce srdce je založený na súostroví tepelne akumulačných nádrží, ktoré budú slúžiť aj ako uzol rekreačných aktivít. Na „ostrovoch“ sa budú nachádzať tropické lesy a ekosystémy z celého sveta, ktoré fínskemu hlavnému mestu prinesú ďalší verejný priestor a novú vzdelávaciu atrakciu.

 

helsinky horuce srdce baterie ulozenie tepla 2

 

Projekt Horúce srdce sa bude nachádzať pri pobreží Helsínk a bude to najväčšie infraštruktúrne zariadenie tohto druhu. Projekt pozostáva zo sady desiatich valcových povodí, z ktorých každé funguje ako obrovská tepelná batéria. Obnoviteľná energia s nízkymi alebo nulovými nákladmi sa premieňa na teplo, ukladá sa v nádržiach a cez zimu sa odoberá do kanálov, ktoré rozvádzajú teplo v meste.

 

helsinky horuce srdce baterie ulozenie tepla 1

 

Horúce srdce bolo vyvinuté ako súčasť Helsinskej energetickej výzvy organizovanej mestským úradom v Helsinkách s cieľom urýchliť prechod mesta na uhlíkovú neutralitu vo vykurovaní. Tento cieľ nulovej uhlíkovej stopy chcú splniť do roku 2030. „Výroba obnoviteľnej energie je čoraz lacnejšia, ale skladovanie je stále mimoriadne drahé. Našou myšlienkou je používať obrovské „tepelné batérie“ na skladovanie energie, keď sú ceny nízke alebo dokonca záporné, a extrahovať ju, keď to vyžaduje systém diaľkového vykurovania, vo chvíľach keď je vysoký dopyt. Tento model by bol použiteľný aj v mnohých pobrežných mestách s podobným podnebím,“  hovorí Carlo Ratti, zakladajúci partner spoločnosti CRA, ktorá je autorom tohto projektu.

Tento zaujímavý ekologický projekt plánuje vstúpiť do fázy hlavného plánovania už počas roku 2021 a úplná implementácia už kompletného stavu projektu sa predpokladá na rok 2028.

 

 

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Archdaily 

ZDIEĽAJTE NÁS