Druhý septembrový týždeň bolo na Islande uvedené do prevádzky zariadenie na odčerpávanie oxidu uhličitého zo vzduchu. Prístroj je výsledkom spolupráce firmy Climeworks, ktorá je špecialistom na zachytávanie CO2 a spoločnosti Carbfix, ktorá sa zameriava na jeho uskladňovanie.

 

orca co2 nasavanie ukladanie island 1

 

Zariadenie nazvané ORCA odvádza odčerpané CO2 pod zemský povrch a tam ho premieňa na kameň. Množstvo oxidu uhličitého, ktoré dokáže zachytiť je odhadované na štyri tisíc ton ročne, čo zodpovedá emisiám z 870 áut.

 

orca co2 nasavanie ukladanie island 4

 

ORCA pozostáva z ôsmich veľkých kontajnerov s ventilátormi a filtrami. Naakumulovaný oxid uhličitý sa následne premiešava s vodou a v hĺbke tisíc metrov pod zemou sa mení na spomínaný kameň. Technológia načerpávania i premeny oxidu na horninu je riešené využívaním obnoviteľnej energie z neďalekej geotermálnej elektrárne.

Zariadenie si už počas prvých dní svojho fungovania získalo nadšencov, ktorí ho vidia ako možnosť boja proti klimatickým zmenám. Odporcovia zase oponujú tým, že ide o veľmi nákladnú technológiu, a bude trvať veľmi dlho, kým ju bude možné využívať vo veľkom.

 

orca co2 nasavanie ukladanie island 2

orca co2 nasavanie ukladanie island 3

 

Podľa informácií, ktoré poskytla Medzinárodná agentúra pre energetiku - IEA je v tejto chvíli na celom svete 15 fungujúcich zariadení na zachytávanie oxidu uhličitého. Spoločne dokážu ročne zachytiť 9 tisíc ton CO2. Najnovšie je vo vývoji zariadenie americkej ropnej spoločnosti Occidental, ktoré by malo z ovzdušia Texasu odčerpať až milión ton oxidu uhličitého za rok.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Climeworks

ZDIEĽAJTE NÁS