Už od roku 1970 si 22. apríla na celom svete pripomíname Medzinárodný Deň Zeme. Tento sviatok vznikol ako reakcia na nezastaviteľné poškodzovanie životného prostredia. Jeho iniciátorom bol enviromentálny aktivista, americký senátor Gaylord Nelson. Tohtoročné motto Dňa Zeme znie „Investujme do našej planéty.“

 

den zeme 2

 

Do aktivít súvisiacich s dnešným dňom sa zapája 193 krajín sveta, bez ohľadu na národnosť, pôvod, vieru alebo spoločenské či kultúrne postavenie. Na Slovensku i v Českej republike pri príležitosti Medzinárodného dňa Zeme pripravuje každé mesto, obec a ich samosprávy, envirorezorty, verejné inštitúcie i školy podujatia, do ktorých sa môže zapojiť každý záujemca. Ide zväčša o zberanie odpadu v prírode, náučné vychádzky spojené s osvetou, tvorivé dielne a aktivity pre deti i dospelých. Tieto akcie sa budú vzhľadom na blížiaci sa víkend v mnohých mestách konať počas ďalších troch dní.

Prispieť k ochrane Zeme a vlastnej edukácii by mal každý z nás. Ekológovia totiž upozorňujú na to, že si často neuvedomujeme, že náš fyzický a biologický svet sa mení každou sekundou. Nie je preto priestor strácať čas a treba začať s razantnou a rýchlou ochranou prírody.

 

den zeme 3 den zeme 4

 

Akým spôsobom sa drasticky mení životné prostredie, je možné pozrieť sa na časozberných satelitných snímkach, ktoré práve pri príležitosti Dňa Zeme zverejnil Google. Tieto ukazujú v priamych záberoch devastačný vplyv ľudstva na klímu a životné prostredie. Konkrétne je možné vidieť ústup ľadu na vrchole hory Kilimandžáro v Tanzánii od roku 1986 do roku 2020, topiace sa ľadovce v Grónsku za obdobie posledných 20 rokov. Veľký Bariérový útes a jeho mŕtve korále možno sledovať na snímke v blízkosti ostrova Lizard len za obdobie cca 16 mesiacov. Rovnako hrozivo pôsobí masívne odlesňovanie nemeckých hôr od roku 1995 dodnes. Ak tieto zábery inšpirujú ľudí k akejkoľvek, zo začiatku možno len drobnej aktivite na ochranu planéty alebo aspoň k dôkladnému zamysleniu sa nad prehnaným konzumom a celkovým spôsobom života, splnili tak svoj cieľ.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS