toptrendy logosab logofacebook logo eshop logohladat logo

 

 

 

Dokonalý trávnik nemusí byť umenie!

dokonaly travnikV prípade, že vám záleží na ochrane životného prostredia, ktoré nemienite znečisťovať emisiami zo svojich motorových pomocníkov, musíte si vybrať mechanizmy šetrné k trávniku i k životnému prostrediu.

Trávnik, ktorý má vhodné podmienky pre rast vrátane dostatočného zavlažovania, správneho hnojenia a sezónnej starostlivosti, je potrebné kosiť až dvakrát týždenne. Ak sa o trávnik dostatočne nepostaráte a prerastie, nebude mať po kosení sýtozelenú farbu, ale žltozelený odtieň. Vysoká tráva totiž neumožní, aby slnečné svetlo dostatočne preniklo do spodných častí stebiel trávy. „Trávnik sa odporúča kosiť keď dosahuje výšku 3 až 4 cm. V horúcich letných mesiacoch to môže byť o niečo viac," objasňuje Ing. Marián Šupa. Aby bola trávnatá plocha skutočnou ozdobou a dominantou záhrady, vyvarujte sa jednej z najčastejších chýb. Je to skalpovanie trávnika, ktoré vzniká pri nízkom nastavení kosenia. Takto dochádza k ničeniu žacieho stroja a aj samotný trávnik sa z tohto zásahu dlho spamätáva. Najvhodnejšia je pravidelná starostlivosť doplnená špeciálnymi prípravkami a kvalitnou záhradnou technikou, ktorá šetrí životné prostredie. Pravidelným kosením dosiahnete sýto zelený a hustý trávnik. Trávy totiž vytvárajú nové bočné výhonky, listy a odnože, ktoré sa lepšie rozvíjajú, ak sa steblá trávy pravidelne skracujú.

"Vysoká tráva neumožňuje slnečnému svetlu dostatočne preniknúť k spodným častiam stebiel trávy. „Trávnik sa odporúča kosiť, keď má tri až štyri centimetre. V horúcich letných mesiacoch to môže byť o niečo viac," objasňuje Ing. Marián Šupa.

Kosačky, ktoré nepoškodzujú trávu

Váš pozemok či park môže byť akokoľvek veľký a členitý, zo širokej palety záhradnej techniky si určite vyberiete tú najvhodnejšiu. Napríklad s traktorovými kosačkami sa bez problémov postaráte o trávnik na nerovnom pozemku alebo v parku s výraznejšími výškovými rozdielmi. Zväčša dosahujú výkon až 23 a 26 HP. S týmto výkonom nie je vysoká, mokrá tráva alebo práca na svahu žiadny problém. Vďaka moderným inovovaným dieslovým motorom majú tieto kosačky až o 30 % nižšiu spotrebu paliva, vyšší krútiaci moment a navyše, produkujú málo škodlivých látok. Okrem toho, že moderné traktorové kosačky majú nízku spotrebu paliva, sú vybavené systémom Glide Steer 4 × 4. Systém bol vyvinutý tak, aby maximálne ochránil trávu, po ktorej kosačka prechádza. Vo veľmi ostrých zákrutách je možné obidve predné kolesá natočiť o 70°, pričom pri otočení volantom na maximum sa vnútorné zadné koleso voľne otáča a nepoškodzuje trávu. Akonáhle sa predné kolesá dostanú do priameho smeru, zapne sa znovu pohon všetkých štyroch kolies.


Veľkí pomocníci s nízkou produkciou škodlivín


Mechanizmy od výkonu 80 HP určené pre starostlivosť o trávniky väčších rozmerov (futbalový štadión, golfové ihrisko) majú podľa nariadenia Európskej únie inštalované filtre pevných častíc. „Filter pevných častíc sa onedlho stane nevyhnutnou súčasťou týchto mechanizmov a vďaka nemu dôjde k výraznej eliminácii emisií a škodlivých látok unikajúcich do ovzdušia," objasňuje Ing. Marián Šupa, odborník na záhradnú techniku. Výrobcovia týchto mechanizmov upozorňujú, že zabudovanie filtra pevných častíc zvýši ich obstarávaciu cenu asi o 20 %. Nariadenie Európskej komisie preto stanovilo pre jednotlivé typy prechodné obdobia, počas ktorých sa výrobcovia môžu pripraviť na avizované zmeny a súčasne vypredať všetky staré typy motorov.


Multifunkčnosť šetrí peniaze

Investícia do traktorovej kosačky nie je najnižšia, preto venujte pozornosť možnostiam použitia a príslušenstvu. Kvalitné traktorové kosačky, neslúžia len na úpravu trávnika, ale sú vybavené užitočným príslušenstvom, ktoré môžete využívať v priebehu celého roka, napríklad zberným košom na lístie, odstraňovačom machu, snehovou radlicou alebo snehovou frézou pre úpravu príjazdových ciest. Za traktorovú kosačku sa dá pripojiť aj vozík, ktorý uľahčí prácu v záhrade aj na verejných priestranstvách. Udržať trávnik zdravý a sýtozelený nie je komplikované, ak sa mu venujete pravidelne a doprajete mu všetko, čo potrebuje.


TEXT Michal Ondruš
FOTO Gardena, Kubota

Tento článok vyšiel v publikácii Ekobývanie 2012

dokonaly_travnik_001.jpg dokonaly_travnik_002.jpg dokonaly_travnik_003.jpg dokonaly_travnik_004.jpg dokonaly_travnik_005.jpg

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby