Zelené steny, známe tiež ako vertikálne záhrady sa objavili pred približne tridsiatimi rokmi, a ich autorstvo sa pripisuje francúzskemu umelcovi a botanikovi Patrickovi Blanovi. V posledných rokoch sú čoraz žiadanejšie, nielen v luxusných rezidenciách, ale aj priamo uprostred zastavaného prostredia rušného mesta. Ich začlenenie do mestskej aglomerácie dobre vyzerá, a najmä sa vyznačuje množstvom ďalších benefitov.

 

zelene vertikalne zahrady sveta vyhody zdravie funkcnost 5

 Foto: Zakladateľ a autor myšlienky vertikálnych záhrad Patrick Blank

 

Vonkajšie zelené steny dokážu znížiť teplotu v dome, zachytávajú dažďovú vodu a vytvárajú dobrú zvukovú izoláciu budovy. Rastliny na stene zvlhčujú a čistia vzduch. Z hľadiska psychologického vnášajú do miest a rušných prostredí zeleň, tým aj kyslík, čo pozitívne vplýva na psychiku i celkové zdravie ľudí.

 

zelene vertikalne zahrady sveta vyhody zdravie funkcnost 7

 

Funkčne sú zelené steny sú tvorené na zvislých kovových konštrukciách, ktoré majú na sebe pripevnené rôzne druhy rastlín a inej zelene. Zeleň sa zväčša vysádza do rastového média, pozostávajúceho z pôdy, vody i kamienkov. Iným prístupom je sadenie rastlín do hydroizolačnej vrstvy s plsťou, ktoré nahrádzajú substrát. Do stien sú zabudované aj zavlažovacie systémy. Konštrukcia týchto stien má obmedzenia z hľadiska podnebia, do ktorého je zasádzaná, pretože musia vydržať dané klimatické podmienky. To si niekedy vyžiada daň na užšom výbere konkrétnych druhov rastlín.

 

zelene vertikalne zahrady sveta vyhody zdravie funkcnost 4

 

My vám prinášame tri nádherné vertikálne záhrady zo sveta, ktorých autorom je spomínaný francúzsky botanik, zakladateľ myšlienky vertikálnych záhrad - Patrick Blank.

Múzeum Quai Branly - Paríž

Múzeum predstavuje pôvodné umenie a kultúru Afriky, Ázie, Oceánie a Ameriky. Nachádza sa v 7. parížskom obvode, na ľavom brehu Seiny, v tesnej blízkosti Eiffelovky. Zelená stena, ktorú vytvoril Patrick Blanc, pokrýva 800 m² fasády múzea a 150 m² vnútorných stien objektu. Celkovo stena zahŕňa 15 000 rastlín zo 150 rôznych odrôd, ktoré pochádzajú z Japonska, Číny, Ameriky a strednej Európy.

 

zelene vertikalne zahrady sveta vyhody zdravie funkcnost 1

 

Em Quartier, Bangkok

V budove Em Quartier v hlavnom meste Thajska, Bangkoku je najdlhšia voľne visiaca rastlinná konštrukcia na svete. Jej dĺžka je 103 metrov a vinie sa v elipsovitom tvare až na dno bazéna budovy. Rastliny použité na túto konštrukciu sú zeleňou dažďového pralesa.

 

zelene vertikalne zahrady sveta vyhody zdravie funkcnost 2

 

Caixa Forum Madrid, Španielsko

Táto zelená záhrada v Madride vznikla v roku 2008 a odvtedy je najobľúbenejším miestom turistov i domácich počas horúcich letných dní. Teplota priamo pri stene sa v najväčšom teple pohybuje až o tri stupne nižšie ako teplota v okolí. Stena je vysadená z 1 500 kusov rastlín, ktoré predstavujú asi 250 rôznych druhov.

 

zelene vertikalne zahrady sveta vyhody zdravie funkcnost 3

 

Pripravila: Petra Adamcová
Zdroj informácií a foto: U Design

 

ZDIEĽAJTE NÁS