Rozprávku Soľ nad zlato poznáme všetci. Aj skutočnosť, ako by chutili naše jedlá bez štipky soli. Avšak kuchynská soľ má ešte množstvo ďalších využití, ktoré nám pomôžu udržať si domácnosť ako zo "škatuľky", prospieť svojej pokožke a starostlivosti o telo a byť pri tom v súlade s prírodou a ekologickým zmýšľaním.

 

soľ vyuzitie domacnosti bezchemie upratovanie rady 1

 

Pre niekoho naše rady budú vhodné v prípade, ak vám momentálne chýba váš zaužívaný kupovaný prostriedok, pre iných bude soľ bežným prostriedkom, ktorý dokáže nahradiť viacero komerčných chemických prípravkov.

Spáleniny v rúre

Hovorí sa, že čistenie sporáka je nočnou morou pre každú gazdinú. Pripálené kúsky jedla, cesto z koláča, prskajúce mäso - to všetko sa z útrob rúry odstraňuje komplikovane. Ak na pripálené miesta nasypete kuchynskú soľ a rúru zapnete na tridsať minút na teplotu 180°C, pripálené miesta vám po vychladnutí pôjdu veľmi ľahko vyčistiť. Treba však upozorniť, že pach spálenej soli v kombinácii s ostatkami jedál nie je vôbec príjemný. O to viac poteší čistotou vyblýskaná rúra.

Čistá žehlička

Rovnaký čistiaci efekt má soľ, ak sa vám na žehličku prilepilo niečo z predchádzajúceho oblečenia. Na papier nasypte kryštáliky soli a s horúcou žehličkou na najvyššej teplote prechádzajte hore a dolu po papieri.

 

soľ vyuzitie domacnosti bezchemie upratovanie rady 2

 

Odtoky vody bez nečistôt 

Odtoky nielen v kuchyni, ale aj v kúpeľni a na toalete sa často upchajú rôznym biologickým odpadom. Štvrtinu šálky soli zmiešajte so štvrtinou šálky jedlej sódy a nasypte do odtokov. Polovicu šálky naplňte octom a zalejte. Po tridsiatich minútach pôsobenia zalejte odtok vriacou vodou.

Pohlcovač zápachu

Soľ pohlcuje pachy, preto je ideálna na aplikáciu do miest, kde cítite zápach, ktorý nedokážete identifikovať. Soľ sa môže nasypať na tanierik a vložiť do chladničky, komory, či špajze. Ak zápach "odoznie", išlo o oder z jedla alebo vzájomnej kombinácie potravín. Ak ho stále cítite, treba urobiť hĺbkovú kontrolu jednotlivých potravín.

Soľ sa používa aj na odstránenie pachu z turistických a športových topánok, kde sa na dno topánky na papier nasype hŕstka soli. Okrem pohltenia zápachu pôsobí v tomto prípade soľ aj antibakteriálne.

Odstraňovač škvŕn 

Škvrny na tričkách a blúzkach od potu a dezodorantov idú pri bežnom pracom cykle odstrániť len veľmi ťažko. Ak však pred praním na škvrny aplikujete soľ s citrónovou šťavou a necháte pôsobiť 30 minút, škvrny zmiznú. Najlepší účinok má soľ s citrónom na bielej bielizni.

 

soľ vyuzitie domacnosti bezchemie upratovanie rady 3

 

Ligotavé riady a doplnky

Zašlé vázy, škvrny na šálkach alebo tanierikoch vyskúšajte umyť s hubkou namočenou do soli a následne opláchnuť vodou. Pri silnejšom znečistení vo váze soľ nechajte pôsobiť cez noc a potom vyčistite jemnou kefkou.

Burina na ťažko dostupných miestach

Ak vám uprostred chodníka, zámkovej dlažby alebo pomedzi dlaždice vyrastá burina, ktorú len ťažko odstraňujete, aplikujte na ňu soľný roztok z jednej šálky soli uvarenej v dvoch šálkach vody. Extrakt by mal pôsobiť na burinu minimálne 24 hodín bez dažďa.

Peeling pre pokožku tela

Pre našu pokožku má soľ účinky ako prirodzený prírodný peeling. Asi poznáte hebkosť vašej pokožky po týždni strávenom v morských vlnách. Soľ si môžete pridať do kúpeľa, ale aj aplikovať priamo na pokožku pred sprchovaním. Ak sa rozhodnete pre morskú soľ, účinok bude o to silnejší.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS