Obrúsky, vreckovky, servítky, prestieranie - používajú sa v každej domácnosti a denne. Sú súčasťou slávnostného i bežne prestretého stola, čistíme nimi malé i väčšie nečistoty, leštíme sklo, a používame ich na rozmanité hygienické účely.

 

papier textil obrusky 1

 

Odpoveď na otázku, ktorá alternatíva - textil či papier je z hľadiska šetrného a ekologického prístupu výhodnejšia, nie je úplne jednoznačná a jednoduchá. Zvážiť treba viacero hodnôt.

Papierové obrúsky

Papierové obrúsky je možné použiť len raz. Keďže papier je vyrobený z rastlinných materiálov, papierové obrúsky sú prirodzene biologicky odbúrateľné. To je dôvod, prečo sa dajú vložiť do kompostu, kde sa rozložia, a je to výhodná alternatíva, pretože znečistené papierové obrúsky sa do papierového odpadu dať nesmú, z dôvodu, že nie je možné ich recyklovať. Do kompostu však môžu ísť len vtedy, ak na obrúskoch nie sú zostatky chemických prostriedkov, prípadne vtedy, ak sú obrúsky mastné.

Podľa webového portálu Tree Huger môžu zvyšky mastnoty redukovať kyslík v komposte, zatiaľ čo čistiace prostriedky sú škodlivé pre mnohé mikroorganizmy. V prípade, že nie sú chemicky alebo mastnotou znečistené, sú vhodné na vytvorenie správnej rovnováhy kompostu medzi zelenými a hnedými súčasťami. Papier je zdrojom uhlíka, ktorý je potrebný na filtrovanie vzduchu v jeho zelených dusíkatých a bielkovinových častiach.

 

papier textil obrusky 3

 

Textilné obrúsky

Látkové obrúsky je možné využiť opätovne, ale tiež je dôležité zamyslieť sa nad materiálom, z ktorého sú vyrobené. Pri porovnávaní materiálov je dobré pozrieť sa, koľko zdrojov je potrebných na výrobu každého z nich. 

Štatistický prieskum, s konkrétnym výpočtom zdrojov pripravil Pablo Päster pre webový portál Eating Well. Do úvahy zobral ročné prestieranie stola s obrúskami z bavlny, ľanu a papiera, sčítal spotrebované vodné zdroje a emisie plynu vyprodukované na pestovanie surovín, výrobu obrúskov a k látkovým obrúskom pridal aj spotrebu vody na ich týždenne pranie.

Výsledky sú nasledovné:

Bavlna vyžaduje pri svojom raste veľa vody a pri pestovaní ("nebio" bavlny) aj využitie pesticídov. Na výrobu konkrétneho porovnávaného množstva bavlnených obrúskov sa spotrebuje 164 litrov vody a uvoľní sa 1,76 kilogramu skleníkových plynov, popri čom na výrobu ľanových obrúskov sa použije 33,7 litrov vody a uvoľní sa 0,86 kilogramov emisií skleníkových plynov. Ľan pri svojom raste nebýva extra zavlažovaný, postačuje mu len dažďová voda. Rastie tiež prirodzene, vďaka čomu je veľmi šetrný k životnému prostrediu. Na papierové obrúsky porovnávaného množstva sa spotrebuje približne 93 litrov vody a uvoľní sa 3,4 kilogramu skleníkových plynov. V prípade papierových obrúskov do výpočtu nie sú zahrnuté emisie skleníkových plynov spojené s ich degradáciou, keď idú na skládku.

Z tohto porovnania vychádzajú najlepšie opakovateľne používané ľanové obrúsky. Keď navyše prestanete používať látkové obrúsky kvôli trhlinám alebo vizuálnemu poškodeniu na prestieranie, môžu sa využiť na pokrytie jedál, upratovanie alebo tvorivé aktivity. Textilné obrúsky môžete využiť aj zo starého oblečenia a prať ich môžete spoločne s ostatným šatstvom.

 

papier textil obrusky 2

 

Ak sa napriek všetkému nedokážete vzdať papierových obrúskov na niektoré využitie, zvoľte napríklad papierové utierky z bambusu, ktoré je možné oprať, a ktoré sú vyrábané z rýchlo rastúceho, eticky získavaného obnoviteľného bambusu, biologicky rozložiteľného.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS