Každodenná intenzívna sprcha či relax vo vani s horúcou vodou. Hygienická rutina, ktorá je pre bežný život nevyhnutná. Avšak už len pri trojčlennej domácnosti, prípadne pri potrebe sprchy viac krát za deň si viete ľahko predstaviť, koľko litrov vody pretečie do kanalizácie. Čo je šetrnejšie k životnému prostrediu a ako spotrebujeme pri očiste menej vody?

 

sprcha kupel voda setrenie ekologia spotreba 1

 

V minulosti bolo v slovenských rodinách bežné, kúpať sa raz - dva krát do týždňa vo vani plnej vody, v ktorej sa postupne vykúpali od najmladšieho po najstaršieho, všetci členovia rodiny. V dnešnej dobe je sprcha alebo kúpeľ nielen nevyhnutnou hygienickou potrebou, ale často aj cestou uvoľnenia a relaxu po náročnom dni. V prípade, že si túžite oddýchnuť a dopriať si relax v pohodlí vášho domova, prečítajte si tipy, ako si vytvoriť wellness vo vašej kúpeľni.

 

sprcha kupel voda setrenie ekologia spotreba 3

 

Sprcha či kúpeľ?

Pri sprchovaní vo všeobecnosti spotrebuje menej vody, avšak podstatná je dĺžka samotného sprchovania. Porovnanie efektívnosti sprchovania verzus kúpania je možné vyrátať si pomerne jednoducho. Základnou premennou v tomto prípade je objem vašej vane. Štandardné vane majú rozmer zväčša 170 x 70 centimetrov, čo predstavuje 190 litrov vody. Odrátať ale treba hmotnosť človeka, ktorý ide do kúpeľa 1 kg = cca 1 liter vody a odrátať treba tiež nenaplnenú časť vane. Výsledok udáva spotrebu vody pri jednom kúpeli. Pri sprchových hlaviciach výrobca udáva prietok vody za minútu, čo si jednoducho vynásobíte počtom minút, ktoré v sprche pri spustenej vode strávite. Takto môžete prakticky porovnať spotrebu vody pri sprche i kúpeli.

 

sprcha kupel voda setrenie ekologia spotreba 2

 

Tipy na šetrenie vodou:

  • šetriaca sprchová hlavica
  • pri kúpeli si napúšťajte len nevyhnutný objem vody
  • sprchujte sa rýchlo a intenzívne
  • používajte ekologické hygienické potreby a ak máte možnosť, vodu ďalej využite, napr. na polievanie kvetov, záhrady a podobne.

Zaujímavosti z výskumu spoločnosti Harvard

Frekvencia kúpeľa a sprchy závisí od spoločenskej normy. Podľa prieskumu, ktorý urobila spoločnosť Harvard v lete tohto roku vyplynulo napríklad, že obyvatelia Číny sa sprchujú alebo kúpu zväčša dva krát do týždňa. V Austrálii sa denne sprchuje 80% populácie a v USA 2/3 obyvateľov taktiež denne.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS