Aj základné školy môžu pri vyučovaní dbať na ochranu prírody a edukáciu detí a mládeže v oblasti ekológie a starostlivosti o životné prostredie. Takouto výnimočnou školou je aj Základná škola Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach.

 

škola štiavnicke bane zahrada ekologia deti priroda ochrana 3

Foto: archív ZŠ Maximiliána Hella, Štiavnické Bane

 

Je prvou základnou školou na svete, na ktorej sa vyučuje povinný predmet Sokoliarstvo. Žiaci sa okrem štandardných povinných predmetov, ktoré sú súčasťou vzdelávacieho programu na Slovensku, a ktoré nie sú v žiadnom prípade brané ako druhoradé, vzdelávajú aj v oblasti klimatických zmien a reálneho vnímania prírodného prostredia. So systémom výučby oboznamuje riaditeľ školy, Mgr. Pavel Michal, "vyučovanie je vo veľkej miere situované priamo v lesnom prostredí. Výchova žiakov sa orientuje na lesnícke vzdelanie úzko prepojené s porozumením a ochranou prírody. Sokoliarstvo nevzdeláva našich žiakov len o prastarej forme lovu pomocou vycvičených dravcov, ale učí ich o zodpovednosti, vzájomnom rešpekte, pokore, tolerancii a trpezlivosti."

 

škola štiavnicke bane zahrada ekologia deti priroda ochrana 7 škola štiavnicke bane zahrada ekologia deti priroda ochrana 4

Foto: archív ZŠ Maximiliána Hella, Štiavnické Bane

škola štiavnicke bane zahrada ekologia deti priroda ochrana 1

Foto: archív ZŠ Maximiliána Hella, Štiavnické Bane

 

Súčasťou školy je aj prírodný park Aves, kde sa nachádza expozícia dravých vtákov. Okrem toho je možné prehliadnuť si ďalšie zvieratá, ktoré patria do starostlivosti pedagógov a žiakov školy. Konkrétne sú to okrem pernatých dravcov aj exotické vtáctvo, opice, ryby, kone, korytnačky, leguány či kajmany. Vďaka pozorovaniu a starostlivosti o túto zver sa učia žiaci porozumieť evolúcii a rozmanitosti biotopov, z ktorých jednotlivé druhy zvierat pochádzajú.

 

škola štiavnicke bane zahrada ekologia deti priroda ochrana 5

Foto: archív ZŠ Maximiliána Hella, Štiavnické Bane

 

V škole sa nachádza aj prvá exteriérová vertikálna záhrada na Slovensku – nazvaná Záhrada do neba. Inými zaujímavými časťami parku sú bylinková, japonská, dažďová, francúzska, provensálska i tropická záhrada. V letných mesiacoch je možné prírodný park Aves na Základnej škole v Štiavnických Baniach navštíviť. Sprievodcami a lektormi sokoliarskych i iných zručností tu sú samotní žiaci školy.

 

škola štiavnicke bane zahrada ekologia deti priroda ochrana 6  škola štiavnicke bane zahrada ekologia deti priroda ochrana 2 

Foto: archív ZŠ Maximiliána Hella, Štiavnické Bane

Ďalším unikátom je aktivita školy, ktorá sa zameriava na zadržiavanie dažďovej vody a jej ďalšie využitie na zavlažovanie rozsiahlych záhrad, trávnikov, napájanie jazierok, ale aj čistenie voliér zvierat. Ročne dokážu zachytiť až 1 milión 300 tisíc litrov dažďovej vody. Riaditeľ školy Pavel Michal má však množstvo ďalších zaujímavých cieľov, jedným z hlavných je napríklad vybudovanie vydrej rieky.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: ZŠ Maximiliána Hella, Štiavnické Bane

ZDIEĽAJTE NÁS