Koronakaranténa priniesla so sebou aj prehodnotenie benefitov. Kedysi obľúbený home office sa v mnohých prípadoch stal nevyhnutným riešením života firiem a tak sa s návratom zamestnancov do práce dostala do popredia skôr podpora zdravšieho životného štýlu, vrátane mobility.

 

bicykle cyklomobilita studio21 doprace bezaut 1

 

„Ide aj o podporu cyklodopravy vo firmách. Tá prináša benefity nielen pre zamestnancov, ale výrazne z toho môže ťažiť aj zamestnávateľ,“ konštatuje Dávid Baráth, odborník na cykloinfraštruktúru spoločnosti Študio-21 plus. 

Benefity cyklomobility

Ako podotýka, cyklodoprava na jednej strane predstavuje udržateľnosť v doprave, vďaka čomu je tiež prioritou európskych vlád, Slovensko nevynímajúc. Na druhej strane však sama o sebe dokáže byť aj v pracovnom procese významným zamestnaneckým benefitom. „V prípade, že zamestnávateľ vytvorí vhodné podmienky, zamestnanec takýmto spôsobom finančne šetrí na doprave a parkovaní, zároveň šetrí čas, keďže nemusí stáť počas špičky v dopravných zápchach, a pravidelným pohybom prispieva k dobrému zdraviu a kondícii,“ konštatuje. Výhody z toho má aj zamestnávateľ. „Zamestnanci do práce nemeškajú z dôvodov prestojov v zápchach. Významné finančné úspory sú aj na parkovom státí, keďže zamestnávateľ nepotrebuje mať či už vo vlastnej, alebo prenajatej podzemnej garáži vyhradených toľko parkovacích miest pre zamestnancov,“ vypočítava. Správa sa tiež spoločensky zodpovedne a pravidelný pohyb sa podpisuje aj pod zdravie či spokojnosť zamestnancov. Cykloinfraštruktúra si však vyžaduje podporu vo viacerých rovinách.

Ako úspešne podporiť firemnú cyklomobilitu

Základným predpokladom je aktívna podpora zo strany firmy, ale aj záujem zo strany zamestnancov. „Je vždy dobré spraviť prieskum, či a koľkí zamestnanci by takýto spôsob dopravy preferovali,“ hovorí. Na druhej strane, prvotný impulz môže prísť aj zo strany zamestnancov. „Dokonca, ak ide o administratívnu budovu, môžu sa viaceré firmy spojiť a vytvoriť spoločný priestor na cykloparkovanie, prípadne osloviť majiteľa či správcu budovy s požiadavkou na vyčlenenie takejto plochy,“ vysvetľuje. V takom prípade môžu ťažiť nielen z priestorových, ale aj z množstevných úspor za cyklostojany a celkovo cykloinfraštruktúru.

 

bicykle cyklomobilita studio21 doprace bezaut 2

 

Práve bezpečné a funkčné cykloparkovanie je ďalší predpoklad na zvýšenie záujmu zamestnancov o tento spôsob mobility. Pritom už na jedno parkovacie miesto pre vozidlo sa pri výbere správneho riešenia zmestí cyklostojan až pre 10 bicyklov. Pri vyčlenení troch takýchto parkovacích miest vznikne dokonca viac ako trojnásobný priestor pre bicykle.Niekedy sa dá využiť aj „hluchý“ priestor v podzemnej garáži či na vonkajšom parkovisku. „V prípade vonkajších plôch je dobré cyklostojany zastrešiť, čím sa zvyšuje komfort pre zamestnanca a ochrana bicykla pred nepriazňou počasia. V prípade vnútorných priestorov, najmä vo väčších budovách, stojí za zváženie oplotenie. Uzamykanie možno prepojiť na firemné karty, čím je pohyb kontrolovaný. Možnosťou je aj kamerový monitoring,“ spresňuje.

Zvýšenie komfortu

V prípade využívania e-bikov sú plusom stojany s nabíjaním. Možnosťou je zariadenie na jednoduchý servis bicyklov. „Benefitom zo strany firmy je tiež poskytnutie firemných zdieľaných bicyklov, či e-bikov, ktoré môžu zamestnanci operatívne použiť pri potrebe rýchleho presunu po meste, napríklad aj na obchodné stretnutie. Tiež je vhodné, aby firma vyčlenila niekoľko miest pre návštevy, ktoré tento druh mobility uprednostňujú,“ hovorí odborník. Vyšší počet cyklostojanov je dôležitý aj z dôvodu, že niektoré bicykle môžu mať širšie riadidlá, cyklonosič pre dieťa a podobne a potrebujú tak širší priestor. Je dôležité, aby cyklostojany boli kvalitné prevedením, funkčné, bezpečné, užívateľsky jednoduché a komfortné. 

ZDIEĽAJTE NÁS