Ste zanietení čitatelia? Prekypuje vaša domáca knižnica knihami, ktoré by ste možno radi posunuli a získali do svojej zbierky nové? Ekologickejší spôsob čítania kníh ako ich pravidelné kupovanie je požičiavanie alebo výmena.

 

knizne budky komunita zivot mesta knihy vymena darovanie 5

 

Naše verejné knižnice sú skvele zásobené, ale napríklad počas pandémie bolo obdobie, keď boli zatvorené aj niekoľko mesiacov. A povedzme si, to je pre ľudí, ktorí musia mať pravidelný prísun nových knižiek fatálne.

Krásny projekt s rozmerom priateľstva, ľudskosti, komunitného života i ekológie už niekoľko rokov na Slovensku funguje pod názvom Knižné búdky - Ďakujem sused. Ide v podstate o verejné knižničky, ktoré dávajú šancu starým alebo prečítaným knihám, ktoré by inak ležali dlho nedotknuté v policiach.

 

knizne budky komunita zivot mesta knihy vymena darovanie 1 knizne budky komunita zivot mesta knihy vymena darovanie 4

 

Malé sympatické drevené búdky v tvare domčekov sa dnes nachádzajú už v mnohých mestách Slovenska. Ktokoľvek kto má záujem, môže do knižnice knihu vložiť, vymeniť si alebo požičať a vrátiť. Všetko funguje na báze dobrovoľnosti a záujmu.

 

knizne budky komunita zivot mesta knihy vymena darovanie 2

knizne budky komunita zivot mesta knihy vymena darovanie 6

 

Za touto zaujímavou myšlienkou stoja dve mladé Bratislavčanky, Evka a Janka, ktoré sa rozhodli spájať ľudí práve prostredníctvom knižiek. Prvú búdku osadili v Bratislave v roku 2013 a odvtedy sa projekt na Slovensku rozšíril do väčších i menších miest. Koordinátor celého projektu je už piatym rokom Matej Bórik, ktorý je zároveň aj riaditeľ Občianskeho združenia Metro.

 

knizne budky komunita zivot mesta knihy vymena darovanie 7

 

Búdky nájdete okrem hlavného mesta napríklad v Martine, Trnave, Košiciach, Bernolákove, Levoči, Žiari nad Hronom, Novom Meste nad Váhom, ale aj v menších obciach, napríklad Mojtín, Lovčica - Trubín a mnohých iných. Myšlienka pochádza zo svetovo známeho projektu Little Free Library.

Ak ešte nemáte vo svojom meste takúto búdku a chceli by ste, Matej Bórik vyzýva ľudí, ktorí sú ochotní urobiť niečo pre svoje okolie, aby sa stali dobrovoľníkmi projektu. So všetkým je ochotný poradiť. O búdku, dopĺňanie kníh sa už následne stará komunita.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: FB Ďakujem Sused

 

ZDIEĽAJTE NÁS