Ste zanietení čitatelia? Prekypuje vaša domáca knižnica knihami, ktoré by ste možno radi posunuli a získali do svojej zbierky nové? Ekologickejší spôsob čítania kníh ako ich pravidelné kupovanie je požičiavanie alebo výmena.
Naše verejné knižnice sú skvele zásobené, ale napríklad počas pandémie bolo obdobie, keď boli zatvorené aj niekoľko mesiacov. A povedzme si, to je pre ľudí, ktorí musia mať pravidelný prísun nových knižiek fatálne.
Krásny projekt s rozmerom priateľstva, ľudskosti, komunitného života i ekológie už niekoľko rokov na Slovensku funguje pod názvom Knižné búdky - Ďakujem sused. Ide v podstate o verejné knižničky, ktoré dávajú šancu starým alebo prečítaným knihám, ktoré by inak ležali dlho nedotknuté v policiach.
![]() |
![]() |
Malé sympatické drevené búdky v tvare domčekov sa dnes nachádzajú už v mnohých mestách Slovenska. Ktokoľvek kto má záujem, môže do knižnice knihu vložiť, vymeniť si alebo požičať a vrátiť. Všetko funguje na báze dobrovoľnosti a záujmu.
Za touto zaujímavou myšlienkou stoja dve mladé Bratislavčanky, Evka a Janka, ktoré sa rozhodli spájať ľudí práve prostredníctvom knižiek. Prvú búdku osadili v Bratislave v roku 2013 a odvtedy sa projekt na Slovensku rozšíril do väčších i menších miest. Koordinátor celého projektu je už piatym rokom Matej Bórik, ktorý je zároveň aj riaditeľ Občianskeho združenia Metro.
Búdky nájdete okrem hlavného mesta napríklad v Martine, Trnave, Košiciach, Bernolákove, Levoči, Žiari nad Hronom, Novom Meste nad Váhom, ale aj v menších obciach, napríklad Mojtín, Lovčica - Trubín a mnohých iných. Myšlienka pochádza zo svetovo známeho projektu Little Free Library.
Ak ešte nemáte vo svojom meste takúto búdku a chceli by ste, Matej Bórik vyzýva ľudí, ktorí sú ochotní urobiť niečo pre svoje okolie, aby sa stali dobrovoľníkmi projektu. So všetkým je ochotný poradiť. O búdku, dopĺňanie kníh sa už následne stará komunita.
Pripravila: Petra Adamcová
Foto: FB Ďakujem Sused