Budova Vila M v parížskej mestskej časti Montparnasse bola navrhnutá spoločnosťou Triptyque ako oceľový exoskeleton so živou vertikálnou záhradou. V objekte s veľkosťou osem tisíc metrov štvorcových sa nachádza hotel, reštaurácia, coworkingový priestor, kancelárie, posilňovňa i strešná terasa s barom. Všetky priestory hlásajú myšlienku "žime v súlade s prírodou a priveďme prírodu späť do mesta".

 

vila M paríž 2 maly

 

"Samotná stavba je oporou vertikálnej záhrady, ktorá postupne dorastá a zaplní celú fasádu. Zmení tak budovu na vertikálny, liečivý les, ktorý sa stane hlavným zmyslom obohacujúcim pôvodnú funkciu stavby," popisuje hlavný architekt myšlienku tohto zaujímavého projektu.

Vstup do hotela vedie priamo do salónika a reštauračného priestoru s otvorenou kuchyňou, ktorá poskytuje prístup na jedálenskú terasu v zadnej časti budovy vysadenú figovníkmi. Hneď pri vstupe sa návštevník ponorí do priestoru živej vegetácie, otvoreného energizujúceho miesta s priateľskou atmosférou. Hala, salónik i reštaurácia s terasou sú obklopené bujnou zeleňou a stromami.

 

vila M paríž 0

 

V suteréne sa nachádzajú prenajaté konferenčné priestory, zatiaľ čo dve nasledujúce poschodia ponúkajú možnosť práce v dvadsiatich otvorených kanceláriách a coworkingových priestoroch, relaxačný a cvičebný priestor s posilňovňou s boxerským krúžkom a jogovými miestnosťami. Štyri najvyššie podlažia bloku budovy patria hotelu, ktorý disponuje 67 izbami a šiestimi apartmánmi, ktoré sú navrhnuté ako jednotky na relax a oddych, pričom mnohé z nich majú balkóny alebo terasy naplnené zeleňou.

 

vila M paríž 1

 

Povrchové úpravy vo všetkých vnútorných priestoroch sa riadia konceptom prirodzenej jednoduchosti, s betónovými stropmi a stĺpmi v kontraste s bledým dreveným obložením a podlahami. V interiéri prevažuje paleta teplých, zemitých farieb a odolných materiálov. K dispozícii hotelovým hosťom je aj čarovná strešná záhrada s výhľadom na Paríž a s posedením pomedzi ovocné stromy a rastliny.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Michael Denancé

ZDIEĽAJTE NÁS