Mladá ambiciózna a sympatická dievčina z Piešťan, Sofi Szoke, pred viac ako rokom spustila unikátny ekologický projekt „Pre jedného odpad, pre druhého poklad.“ Jeho hlavnou myšlienkou je posunúť darovaním vecí z domácnosti, ktoré nepotrebujeme, nepoužívame alebo ich máme nadbytok. Členovia skupiny takto môžu dostať potrebné veci, potešiť sa alebo získať niečo užitočné „zadarmo“. Skupina pomáha účelovo. Je to výborný zdroj pomoci pre sociálne slabších. Už v priebehu niekoľkých týždňov táto aktivita na sociálnej sieti oslovila tisíce ľudí. O myšlienke, ktorá má ekologický, humánny, ekonomický i environmentálny rozmer sme sa porozprávali s jej autorkou Bc. Sofi (Žofia) Szoke.

 

sofi szoke 6

 

Ako vznikol tento zaujímavý projekt?

Myšlienka vyplynula zo životného štýlu, ktorý vediem ja i viacero ľudí v mojom okolí. Realizovať ju nám pomohla existujúca skupina v susednom okrese. S dovolením zakladateľky sme sa inšpirovali ich formou, tento projekt sme, ako sa povie „vytunovali“ a spustili vlastný.

Aká veľká je v súčasnosti darovacia skupina na sociálnej sieti FB „Pre jedného odpad, pre druhého poklad“, koľko má aktívnych členov a koľko darov sa doteraz odovzdalo?

K dnešnému dňu máme 6 509 členov. Nástroje FB nie sú celkom presné, takže konkrétne čísla o daroch a výhradne aktívnych ľudí nevieme. Vieme však koľko inzerátov denne schválime. Je to priemerne 70 príspevkov denne od založenia.

Postupne ste sa prepracovali k tomu, že ste začali v rámci skupiny pomáhať aj konkrétnym rodinám, občianskym združeniam alebo sociálnym skupinám. Ako vznikla táto pomoc a podľa čoho vyberáte komu bude určená?

Mojím cieľom bolo a zostáva vytvoriť čo najviac interakcií medzi ľuďmi a v rámci komunity. Niekedy treba pomoc zacieliť. Uvedomila som si, že vďaka projektu dokážeme veľa. Pomoc nemusí byť len „dajte peniaze“, ale „zoženieme vám konkrétne“. A to nemusí byť vždy nové. Svet trpí prebytkom. V skupine zoženieme takmer všetko. Pomoc konkrétnym osobám a organizáciám vznikla spontánne. Stále čakám na nové podnety a miesta, kde nás treba.

 

sofi szoke 5

 

Posunúť konkrétne veci, ktoré sú pre niekoho nepotrebné je skvelá myšlienka. Osobne oceňujem fenomén, ktorý som v skupine zaregistrovala, a to je ochota ľudí poskytnúť svoj čas na to, že sa niekomu postarajú o deti, naučia ich piecť dobré koláče, zdobiť medovníky alebo pomôžu s nákupom. Ako hodnotíte túto iniciatívu?

Poviem ľudovo – to je topka. Prečo sa deliť len o matériu? Rady a životné skúsenosti sú nadovšetko. To sú cenné informácie pre nás všetkých. Zdieľať čokoľvek hodnotné je krásny čin, no darovať svoj čas? Kto ho dnes má? A koľko nám ho ešte zostáva? To nik nevie. Darovať čo môžem a viem, je pomoc. Je to prirodzená súčasť dozretého človeka, ktorý dospel na úroveň: starám sa o kolektív – nielen o svoj piesok.

Ste aj zakladateľkou Občianskeho združenia Sofistica, ktoré podporuje sofistikovaný životný štýl. Šírite osvetu v rôznych oblastiach života a realizujete viacero zaujímavých aktivít. Môžete nám predstaviť ďalší rozmer vašej práce?

Áno, usilujeme sa o to. Hovorím teraz v množnom čísle, lebo by som rada spomenula kolektív. Bez neho by som sa utopila v návale povinností. Za skupinou a aktivitami vo forme, akú bežný používateľ vidí, stoja so mnou tri ženy. Pomáhajú mi nezištne realizovať moje výmysly, a ja som im za to som nesmierne vďačná. :) Dovoľte mi predstaviť ich, technická podpora Bc. Daniela Merceková, administratívne a právne záležitosti Mgr. Katarína Menyhardt, správa skupiny a podpora Dena Beňová. Fenomén Covid 19 sa nás dotkol tak ako všetkých. Máme v pláne outdoor aktivity ako nordicwalking, venčenie psíkov v útulku, otužovanie, paddleboardy a kontakt s vodou. Otužovanie v ženskej skupine prebieha od septembra 2019 v podstate doteraz. A od jesene chystáme pokračovanie.

 

sofi szoke 1

 

Verím, že každý z nás má v hlave rôzne dobré nápady, ktoré súvisia s rešpektovaním životného prostredia a ekológiou. Keď však príde na to, realizovať ich vo väčšom meradle, máloktorí z nás sa do realizácie konkrétnych nápadov naozaj pustia. Treba väčšiu odvahu? Nebojácnosť? Trpezlivosť? Alebo veľa voľného času?

Niekedy stačí inšpirácia. Podanie informácií a človek si uvedomí, že čo robí pre iných, robí pre seba. Sme rôzni. Ja som individualista a štartér. Rada začínam projekty, rada budím nadšenie a dávam veciam globálnejší význam. Aby to fungovalo spoločne, potrebujete ťahúňov a ľudí, čo sa radi pridajú k existujúcim aktivitám. Potom prídu na rad tí, čo sa radi pripoja k ostatným. A keď je projekt úspešný a slúži, už to ide samé. Pokiaľ ide o trpezlivosť, tej nikdy nie je dosť. Učíme sa jej vo vzájomnej spolupráci všetci a neustále. „Fearless“ (stav bez strachu, nebojácnosť) je určite motorom pre všetkých a všetko. K hodnote času som sa už vyjadrila. Dobrý pomocník je šikovný manažment toho stiesneného, ktorý máme.

Projekt „Pre jedného odpad, pre druhého poklad“ má ešte len rok, ale je výborne rozbehnutý. Vyžaduje si množstvo času a energie. Máte v hlave ďalšie nápady, ktoré súvisia s ekológiou alebo zdravým životným štýlom a chceli by ste ich v budúcnosti realizovať?

Samozrejme. Je ich veľa. Je to spleť na seba nadväzujúcich vecí. Chceme to dotiahnuť do rôznych oblastí, ktoré tvoria vedomý a zdravý životný štýl. Do konkrétností by som teraz nezachádzala, lebo je to obsiahly projekt, ale prezradím aspoň oblasti. Vidíme päť pilierov: eliminácia odpadu, komunita, edukácia, stravovanie a pohybové aktivity.

ZDIEĽAJTE NÁS