Cirkulárna ekonomika je jedným z princípov udržateľnosti, ku ktorej musí začať smerovať každá krajina, každé mesto i všetci ľudia. My vám prinášame sedem tipov, ako žiť podľa zásad cirkularity.

 

cirkulárna ekonomika 1

 

Vyspelé štáty sa už pred niekoľkými desiatkami rokov dostali do stavu, keď modernizácia výroby a nadbytok kapitálu zapríčinili vznik konzumnej spoločnosti, ktorej život sa touto zmenou mnohonásobne uľahčil. Niečo sa vám rozbilo? Nie je nič ľahšie ako zájsť do obchodu a kúpiť si náhradu. Idete nakúpiť potraviny a nemáte ich v čom odniesť? Pri každom nákupe si môžete zaobstarať ľubovoľné množstvo jednorazových tašiek.

Žiaľ, rovnako rýchlo ako nové veci nakupujeme, tie staré bezmyšlienkovite hádžeme do odpadu, a tak tony nechcených odpadkov končia denne na skládkach, ktoré sú poslednou zastávkou v klasickej schéme „kúp – použi – vyhoď“. V opozícii k tomuto prístupu stojí práve cirkulárna ekonomika, ktorá sa snaží o zodpovednejšie zaobchádzanie s výrobkami, nachádzanie nových využití pre odpadový materiál a predovšetkým o predchádzanie vzniku odpadu, aby sme mohli žiť v čistejšom svete, než je ten súčasný, ktorý má nakročené k tomu štát sa v budúcnosti jednou veľkou skládkou. Ako ale môžete k tejto iniciatíve prispieť vy sami a stať sa tak súčasťou zmeny?

Nakupujte s rozmyslom

Vždy, keď sa v obchode prechádzate nekonečnými uličkami lákavého tovaru, ktoré vás nútia k zastaveniu, mali by ste sa sami seba opýtať: „Potrebujem to? Je to pre mňa dôležité?“ Ohromná kvantá rôznorodého tovaru a lacná obstarávacia cena nás môžu jednoducho zlákať na kúpu, ktorá nielenže nie je potrebná, ale navyše pravdepodobne vygeneruje odpad – či už to bude stará alternatíva veci, ktorú ste práve zakúpili, alebo práve zakúpený produkt , ktorý vo výsledku užívať nebudete a onedlho možno skončí v kontajneri. Ideálne je spísať si pred návštevou obchodu nákupný zoznam, ktorý vám zabráni rozhliadať sa po lákavom množstve zbytočností. Ušetríte tak životné prostredie aj svoju peňaženku.

Vyhýbajte sa jednorazovým obalom

Skúste sa zamyslieť, koľko jednorazových obalov denne vyhodíte. Dnes sa im totiž úplne vyhnúť takmer nedá. V mnohých prípadoch však máte na výber – pri nákupe potravín si napríklad ovocie môžete dať namiesto igelitového vrecúška do sieťovky, zeleninu si namiesto kúpy vákuovaných balení navážiť do vlastných vrecúšok a všetok nákup zbaliť do plátenej tašky. Namiesto papierového téglika na kávu môžete mať vlastný termohrnček a pitie nosiť v znovu použiteľnej fľaši. Pred rozmachom dnes už všadeprítomného plastu boli tieto veci bežné. Nespornou výhodou je to, že tieto alternatívy dlhšie vydržia, a teda aj lepšie poslúžia.

Trieďte, trieďte a trieďte

Generovanie odpadu sa úplne nevyhneme, avšak môžeme ho prinajmenšom vytriediť a dať mu tak šancu na opätovné využitie. Z bežne triedených materiálov majú pritom najväčší recyklačný potenciál sklo a kov, ktoré sa oproti plastu a papieru dajú recyklovať takmer donekonečna. Kontajnery na triedený odpad pritom dnes nájdeme skoro všade.

Zužitkujte organický odpad

Organický odpad do komunálneho odpadu nepatrí. Na skládkach pritom zaberá aj viac ako tretinu celkového objemu a vzhľadom na to, že tam nemá prístup ku kyslíku, namiesto správneho rozkladu vylučuje nežiaduce skleníkové plyny. Ak však v okolí nemáte smetiaku na bioodpad ani záhradu s kompostom, čo si so zvyškami jedla počať? Jednou z možností sú komunitné komposty, ktoré sa začínajú tešiť obľube najmä vo väčších mestách. Pokiaľ však nenájdete dostatok nadšencov, ktorí by sa s vami do kompostovania pustili, môžete si založiť kompost aj v byte! Domáce kompostéry, ktoré vyzerajú ako obyčajné koše na odpadky, vás nielenže zbavia organického odpadu, ale výsledný humus vám poslúži ako hnojivo pre kvety.

Radšej opravte ako vyhoďte

Táto poučka samozrejme neplatí pri všetkom, avšak čas avšak často vyhadzujeme veci, ktoré by mohli s trochou času a starostlivosti aj naďalej slúžiť – či už vo svojom pôvodnom zmysle, alebo v inej funkcii.

Nakupujte z druhej ruky

Nechcených vecí nájdeme v bazároch veľa – od riadu cez hudobné nástroje až po autá. Výhodou nákupu týchto vecí je samozrejme nižšia obstarávacia cena, ale aj vedomie, že ste svojimi peniazmi nepodporili masívny rast zbytočného množstva produktov, ktoré ďaleko presahuje dopyt.

Využívajte to, čo už máte

V neposlednom rade by ste nemali zabúdať na to, čo už vlastníte. Často sa ocitneme v situácii, keď práve to, čo dopytujeme, leží nám alebo našim blízkym doma úhorom – aj keď možno v trochu inej forme, než sme si predstavovali. Nenakupujte teda nové veci, pokiaľ vám tie staré stále slúžia, a nevyhadzujte tie staré, pokiaľ ešte môžu splniť nejaký účel.

Spracovala: Petra Adamcová
Zdroj informácií: Strategie hlavního města Prahy, ČR

ZDIEĽAJTE NÁS