Kto by netúžil tráviť voľné dni a prázdniny v drevenej ale modernej, účelnej a pohodlnej chatke nad vodnou hladinou? Takýto bol aj sen majiteľa staršej stavby na brehu Vranovskej priehrady v Českej republike.

 

chata vranov nad dyji drevostavby prodesi domesi 2

 

Profesionáli z architektonického štúdia Prodesi/Domesi zobrali do úvahy všetky aspekty a možnosti pôvodnej stavby a skĺbili ich s prianím a predstavou klienta. Tak vznikla rozlohou neveľká drevená chata pripomínajúca kajutu lode. Napriek veľkostnému limitu sa pod jej strechu vošlo všetko potrebné a pocitom stiesnenosti v priestore jej obyvatelia a návštevníci určite netrpia.

 

chata vranov nad dyji drevostavby prodesi domesi 5

 

Do priestoru s rozlohou 5 x 8,5 metra bola naprojektovaná jedáleň, obývacia izba, priestranné zádverie s lavicou na prezúvanie, kúpeľňa, samostatná toaleta, komora a dokonca aj technická miestnosť. Na poschodí vznikla jedna väčšia a jedna menšia spálňa a tiež šatňa.

 

chata vranov nad dyji drevostavby prodesi domesi 3

chata vranov nad dyji drevostavby prodesi domesi 4

 

Koncept chaty ako kajuta lode bola inšpirovaná na jednej strane bezprostrednou blízkosťou vodnej hladiny, ale tiež interiérom, ktorý má kajuta využitý na každom svojom centimetri. Aj v priestore chatky je veľa skrytých a nenápadných úložných priestorov, každá vec má svoje miesto. V interiéri sa striedajú spoločenské priestory, ktoré sú navzájom prepojené, a tak sa v nich môže stretávať aj väčšia rodina či skupina priateľov. Horné podlažie chaty zase poskytuje potrebné súkromie.

 

chata vranov nad dyji drevostavby prodesi domesi 1

 

Hlavným stavebným materiálom chatky bolo smrekové drevo. V konkrétnych častiach domu bolo kombinované s veľkými presklenými plochami, ktoré púšťajú dostatok denného svetla a najmä dávajú možnosť výhľadu na blízku vodnú hladinu. Ako sa vyjadrila architektka stavby, Klára Vratislavová, "pri realizácii projektu sme postupovali opačne ako je zvykom. Najskôr vznikali priestory pre spálne a následne sa "okrajovala" strecha tak, aby hmota domu bola čo najmenšia. Cieľom bolo navrhnúť stavbu, ktorá sa pokorne prepojí do zeleného svahu nad vodou a nebude pôsobiť rušivo." Výzvou bolo tiež akceptovanie pôvodného pôdorysu chaty, ktorý nová drevostavba nesmela prekročiť.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Architektonický ateliér Prodesi/Domesi

ZDIEĽAJTE NÁS