Hlavné mesto Rakúska má ambiciózny plán - do roku 2050 sa stať mestom úplne nezávislým na fosílnych palivách. Ako dve hlavné výzvy boli určené doprava a rezidenčné bývanie, kedy veľká časť domov vo Viedni doposiaľ neprešla revitalizáciou a má obrovské energetické nároky. Tepelné čerpadlá sú potom jednou z hlavných "zbraní" v boji za "nezávislosť na fosílnych palivách".

 

 

vieden bez fosilnych paliv energia z tepelnych cerpadiel ekobyvanie sk

 

 

 

80 % spotreby energií vo Viedni pripadá na vykurovanie, ohrev vody a fungovanie klimatizácií. Niet teda divu, že sa pozornosť politických predstaviteľov Viedne uberá práve týmto smerom. Investície na "dekarbonizáciu" Viedne boli odhadnuté na 28 miliárd eur a z veľkej časti z nej môžu ťažiť obyvatelia Viedne, ktorí už dnes môžu získať až 5 000 eur na výmenu svojho existujúceho zdroja tepla či dotáciu 6 000 eur na rekonštrukciu nehnuteľnosti vedúcej k nižšej energetickej náročnosti budovy. Štúdia, ktorú si nechala Viedeň vypracovať, uvádza, že v prípade budov postavených v rokoch 1890-1918 je možné znížiť energetickú náročnosť o cca 75 %, čo by výrazne uľahčilo odklon od fosílnych zdrojov energie.

 

 

Zároveň, Rakúsko ako celok by rado zvýšilo podiel energie pre diaľkové vykurovanie vyrábané tepelnými čerpadlami na 10 % - 30 % všetkého vyrobeného tepla. Vytipovaných už bolo 38 regiónov s najvyšším potenciálom využitia geotermálnej energie, pričom jedným z nich je práve Viedeň.

 

 

 

Rakúsko sa chce postupne zbaviť "bolehlavu" v podobe biomasy

 

 

Masívna podpora tepelných čerpadiel zároveň predstavuje odklon priazne od "zavedených" zdrojov čistej energie, ktorými sú v Rakúsku biomasa a veterné elektrárne. Rozšírenie biomasy, ktoré Rakúsko podporovalo garantovanými výkupnými cenami elektrickej energie, viedlo k výraznému rastu cien dreva a energií ako takých. Pokiaľ ide o sieť veterných elektrární, tie trpia "klasickým" neduhom v podobe nestabilných dodávok energie, kedy pri vysokom výkone hrozí preťaženie energetickej siete z dôvodu previsu ponuky nad dopytom. Aj preto sa v minulom týždni, kedy sa Rakúskom preháňali silné búrky, plnili titulné strany spravodajských portálov informáciami o stabilite energetickej siete.

 

 

 Skúsenosti zo Švajčiarska ukazujú, že na tepelné čerpadlá je spoľahnutie

 

 

Ako už bolo uvedené vyššie, Viedeň a celé Rakúsko sa chce vo veľkej miere spoliehať na geotermálne tepelné čerpadlá, ktoré dokážu vyrábať dostatok tepla po celý rok, a to za priaznivú cenu - geotermálne tepelné čerpadlá majú vysoký vykurovací faktor.

 

Aktuálne počínanie Rakúska nie je náhodné, opiera sa o vedeckú štúdiu Technickej univerzity vo Viedni a skúsenosti svojich "susedov" zo Švajčiarska, ktoré oslavuje s diaľkovým vykurovaním pomocou tepelných čerpadiel veľké úspechy.

 

 

 

 

Foto: Shutterstock

ZDIEĽAJTE NÁS