Mladí ľudia z architektonického tímu ValArch ateliér zrealizovali stavbu jednoduchého domu, ktorého poloha sa nachádza na pomedzí zástavby a krajiny. Práve na rozhraní tretej a štvrtej zóny Chránenej krajinnej oblasti Beskydy bol situovaný pozemok, kde jeho súčasní majitelia túžili po domčeku, v ktorom budú môcť spokojne bývať i venovať sa svojmu umeleckému tvorivému remeslu.

 

valasko dom pre fotografa boysplaynice 1

 

Lúka pod lesom – ako základný priestor na vybudovanie domu vyzerala na prvý pohľad idylicky. Avšak, ako sa vyjadrili architekti, svoj presný terén lúka úspešne ukrývala pod trávou. Orientácia pozemku taktiež nebola ideálna, avšak o to bola táto výzva pre architektov väčšia. V neďalekom okolí pozemku stoja typické zástavby rodinných domov z obdobia socialistickej výstavby a z druhej strany je zelená stráň s nedotknutou prírodou, lesom a lúkou.

 

valasko dom pre fotografa boysplaynice 2

 

Hlavnou úlohou bolo teda pre architektov vytvoriť delikátny prechod medzi týmito územiami a splniť predstavu majiteľov o idylickom a praktickom bývaní. „Zvolili jsme proto z každého prvku to nejlepší. Ze stávající výstavby urbanistické uspořádání, zejména uliční linii, z louky zase jemné křivky terénu. Louku natahujeme až na střechu ložnice a stíráme tak hranice mezi terénem a domem. Absence oplocení jen podporuje přirozené osazení domu do okolí,“ popisujú uchopenie témy stavby architekti z ValArch.

 

valasko dom pre fotografa boysplaynice 4

valasko dom pre fotografa boysplaynice 3

 

Dispozícia prízemia je jasne rozdelená na spoločnú vstupnú časť, ktorá slúži pre potreby rodiny a zároveň ako úvodný priestor fotografického ateliéru umiestneného v podkroví.

 

valasko dom pre fotografa boysplaynice 5

 

Hlavný obytný priestor je súčasne kuchyňou, jedálňou a obývačkou. Samostatné krídlo do záhrady je už prízemné s lúkou na streche. Ukrýva spálňu s kúpeľňou, ktorá je spoločná pre celý dom. Podkrovie je delené na dve polovice. Jedna časť patrí ateliéru s výstupom na zelenú strechu - lúku, druhá je plne k dispozícii deťom, ktoré majú možnosť výhľadu preskleným štítom do valašských kopcov.

 

valasko dom pre fotografa boysplaynice 6

valasko dom pre fotografa boysplaynice 7


Mini nádvorie, akoby zahryznuté do lúky, je zo západu kryté zelenou vlnou, z východu prirodzene splýva s terénom. Tu je hlavná oáza pokoja a pohody celého domu, vlastne taká obývačka bez strechy. Pri vstupe do domu je vytvorené miesto na parkovanie, ktorým sa vyrovnáva prvý výškový rozdiel pozemku. Absencia oplotenia, bránok a brán opäť odkazuje na okolité lúky a voľne plynúce valašskú krajinu…

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: BoysPlayNice

ZDIEĽAJTE NÁS