Žiť v ekologickej domácnosti znamená minimalizovať dopad na životné prostredie. Na to, aby ste si vybudovali udržateľný domov, nemusíte hneď meniť celkový spôsob vášho životného štýlu. V súčasnosti existuje nespočetné množstvo drobností, ktoré môžete podniknúť bez veľkého úsilia. Výhodou je, že v mnohých prípadoch okrem životného prostredia ušetríte aj nejedno euro z rodinného rozpočtu.

image1

Zdroj: pexels.com / Karolina Grabowska

Či sa na cestu k ekologickej domácnosti vydáte hneď a začnete podnikať radikálne zmeny, alebo na zelené bývanie pôjdete postupne, je dôležité myslieť na ochranu svojho majetku. Pri nepredvídateľných situáciách vás podrží kvalitné poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, ktorého výber rozhodne nepodceňte.

Investujte do úsporného osvetlenia

Technológie neustále napredujú, a tak sa už dnes majitelia ekologického LED osvetlenia nemusia obávať nedostatku svetla či pomalého rozsvecovania žiaroviek. Spotrebujú menej elektrickej energie a, v porovnaní s klasickými, majú podstatne dlhšiu životnosť. Aj preto by sa mali stať hlavným typom osvetlenia vo všetkých eko domovoch.

Separujte odpad

Separovanie odpadu je jedným z najjednoduchších a najefektívnejších krokov na ceste za udržateľnému domovu. Predtým, ako sa do samotného triedenia pustíte, zistite si spôsob fungovania separovaného odpadu vo vašom meste alebo obci, ktorý sa môže mierne líšiť.

Tip: K redukcii odpadu vo vašej domácnosti pomôže výmena jednorazových predmetov za opakovane použiteľné.

 image3

 Zdroj: pexels.com / SHVETS production

Znížte spotrebu plastov v domácnosti

Plasty sú dlhodobým strašiakom všetkých, ktorí sa aspoň sčasti usilujú o ekologický život. Cesta k zníženiu spotreby plastov však začína už pri nakupovaní. V obchode preto siahnite radšej po produktoch, ktoré nie sú zabalené samostatne v extra plastových obaloch. Ak to s obmedzením plastov myslite naozaj vážne, využívajte na balenie zvyškov voskové obrúsky, vymeňte vreckové čaje za sypané a klasickú hubku na čistenie nahraďte prírodnou lufou.

Kompostujte potravinový odpad

Zvyšky z kuchyne môžete pomocou kompostéra jednoducho premeniť na kompost, ktorý môžete ďalej využiť v domácnosti, či v záhrade. Ak máte na pozemku priestor, siahnite po záhradnom kompostéri. Kompostovať však môžete jednoducho aj v interiéri pomocou vermikompostérov, kde sa o celú robotu postarajú šikovné kalifornské dážďovky.

Tip: Zeleninové šupky nevyhadzujte. Pripraviť si z nich môžete zeleninový vývar, ktorý vám neskôr poslúži ako základ na prípravu omáčok alebo polievok.

Dajte veciam druhú šancu

Ak stojíte pred renováciou bývania, alebo si ho len chcete o čosi zútulniť, nemusíte hneď kupovať nový nábytok. Ekologickou alternatívou je nábytok z recyklovaných materiálov, či kúpa z druhej ruky. Renováciou takýchto kúskov potešíte životné prostredie a získate originálny kúsok, ktorý bude jediný svojho druhu.

 

image1

Zdroj: pexels.com / Max Rahubovskiy

Pri upratovaní myslite zeleno

Azda každá domácnosť má v súčasnosti svoje obľúbené čistiace prostriedky, na ktoré nedá dopustiť. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, aký dopad majú na životné prostredie práve tie vaše, akonáhle opustia domov cez kanalizáciu? Sóda bikarbóna, peroxid vodíka, citrónová šťava a ocot sú suroviny, pomocou ktorých si môžete svojpomocne vyrobiť čistiace prostriedky šetrné k našej prírode.

Zvoľte vysokoúčinné spotrebiče

Vysokoúčinné spotrebiče, alebo inak energeticky úsporné spotrebiče, by sa mali stať srdcom každej udržateľnej domácnosti. Pri kúpe teda sledujte aj energetickú triedu spotrebiča a zvoľte tie s označením A+, A++ alebo A+++. Či už doma tento typ spotrebičov máte, alebo nie, nemenej dôležité je aj to, ako ich využívate. Najlepšie urobíte, ak pri každom ich použití vyberiete úsporný režim.

Tip: Energie dokážete šetriť aj počas prípravy jedál, napríklad pomocou tlakového hrnca, ktorý skráti celkový čas varenia.

 image4

​​Zdroj: pexels.com / RDNE Stock project

Šetrite pitnú vodu

Je veľa spôsobov, ako môžete aj vo vašej domácnosti šetriť drahocennú pitnú vodu. Medzi tie najjednoduchšie patrí zastavenie vody počas umývania zubov a holenia, či uprednostnenie rýchlej sprchy pred kúpeľom. Ďalšou skvelou vychytávkou je zbieranie dažďovej vody, ktorú môžete využiť napríklad na polievanie záhrady. Vedeli ste však, že značné množstvo vody dokážete ušetriť aj kontrolou vašich vodovodných kohútikov? Aj zdanlivo nepatrný únik vody cez kvapkajúci kohútik totižto dokáže v priebehu dlhšieho obdobia vyprodukovať veľké straty.

 

ZDIEĽAJTE NÁS