Stromy, zelené pľúca našej planéty. Vďaka stromom dýchame čistejší vzduch, poskytujú nám tieň, napomáhajú znižovať teplotné výkyvy, zvlhčujú a ochladzujú vzduch.

 

drevo 3D uvod maly

 

Vzhľadom na to, že ľudská populácia stále rastie, stromy sa rúbu a vyrába sa z nich množstvo produktov. Prieskum hovorí, že od počiatku ľudskej civilizácie sme zničili až 54% porastu stromov na Zemi. Drevo je síce obnoviteľný zdroj, no spotrebúvame ho oveľa rýchlejšie, ako stíha dorastať.

Preto je dobrou správou, že sa dnes vedci zaoberajú tým, ako a či by bolo drevo možné vyrobiť laboratórne a dokonca tlačiť ho formou 3D tlače. Spoločnosť Forust sa už niekoľko rokov venuje vývoju tlače dreva formou 3D tlačiarní, ktoré vyrábajú z drevených odpadových produktov, teda pilín a lignínu. Lignín je organický polymér, ktorý je jednou z hlavných zložiek dreva, a ktorý zabezpečuje drevnatenie jeho bunkových stien.

"Veľmi rýchlo sme si uvedomili, že drevený odpad je materiál, ktorý by sa dal transformovať na 3D tlač," povedala Virginia San Fratello, jedna zo zakladateliek spoločnosti Forust. Keď sa vyrábajú produkty z dreva stromov, či už je to nábytok alebo papier, v podstate sa strom dematerializuje. Tento proces je opačný, odpad z dreva, ktorého vzniká pri výrobách obrovské množstvo sa takto snažia dať do jednej masy, ktorá na prvý pohľad pripomína drevotrieskovú dosku, avšak zrno v 3D tlačenom dreve prechádza takou zmenou tvaru, že je možné ho obrúsiť a pracovať s ním ako s klasickým kusom dreva.

 

drevo 3D les

 

Ďalšou zaujímavosťou pri výrobe 3D dreva z odpadových kúskov je, že objekty z nich vzniknuté môžu byť 3D vytlačené už v ich konečných podobách. Napríklad 3D drevená stolička alebo stôl - sa vytlačí bez akéhokoľvek ďalšieho odpadu. Tlač umožňuje vytvárať aj zložité dizajnové kompozície. Ak by sa tento proces osvedčil, 3D tlač by mohla viesť ku cyklickému procesu výroby dreva. Keď sa  starý a opotrebovaný nábytok zničí, môžete ho poslať späť výrobcovi, kde sa rozomelie a prostredníctvom 3D tlače vznikne nový drevený produkt, ktorý je na trhu dopytovaný.

Samozrejme, technológia 3D tlače dreva je stále v skúšobných a počiatočných fázach. Vedci však dúfajú, že ich štúdia bude v už v skorej budúcnosti realitou a nábytok a iné drevené produkty by sa mohli vyrábať lokálne, kdekoľvek na svete.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS