Hotel v indickom mestečku Chikmagalur je vyrobený výlučne z materiálov, ktoré staviteľom poskytla príroda a okolité územie. Architektonický návrh Suyata Eco Hotela pochádza z pera architektonickej kancelárie Design Kacheri.

 

eko hotel india 1

 

Dizajn stavby splýva s okolitým prostredím, prevažujú v ňom hnedé a zelené odtiene farieb a krásne vyniká v žiare svietiaceho slnka. Využité na jeho stavbu boli bahenné bloky, liata a vrazená zemina a betón. Okrem toho konštrukcia používa tehly, tienenie na reguláciu tepla, svetla a vetrania. Steny sú vyrobené tak, aby boli nosné, takže nie sú potrebné betónové stĺpy. Architektonický návrh počítal vo svojich plánoch so začlenením tradičných a starobylých stavebných techník. Tie využívajú stabilitu a pevnosť tehlových klenieb, hlinených striech i výplňových dosiek a celkovo znižujú potrebu betónu.

 

eko hotel india 3

 

Okrem dizajnu samotnej stavby sa dbalo na čo najnižšiu uhlíkovú stopu pri stavbe, využívaní a prevádzkovaní hotela i na bioklimatické princípy. V areáli hotela sú ustupujúce terasy, ktoré poskytujú výhľad na park a kopce za ním.

Hotel zhromažďuje dažďovú vodu a umožňuje prenikaniu prirodzeného svetla do vnútorných priestorov. Zhromažďovaná voda je nasmerovaná na centrálne nádvorie a prelievaná do veľkých zásobníkov, kde prechádza prírodnými filtrami pred odchodom do studne. Na úpravu vody sa nepoužívajú žiadne chemikálie ani energia. Vodu čistí štrk a rastliny a mikroorganizmy na to určené. Dokonca je týmto spôsobom čistená aj odpadová voda.

 

eko hotel india 4

 

Hotelové solárne komíny pozdĺž západnej a južnej steny budovy vytvárajú pasívne chladenie a vzduchové tunely, ktoré sa pripájajú k vzduchovým šachtám. Tým sa vytvára pasívny ventilačný systém a eliminuje sa potreba klimatizácie v každej izbe hotela. Solárne panely vyrábajú elektrickú energiu.

 

eko hotel india 5

 

V interiéri hotela sú hlinené steny, odkryté tehly, exponovaný betón a nádherná čierna kamenná podlaha. Všetky postele, stoličky, šatníky a pohovky sú vyrobené na mieru a miestnymi remeselníkmi. Tí vytvorili pôsobivý trstinový nábytok, keramické a kameninové doplnky, a postarali sa aj o výsadbu zelene v okolí hotela.

 

eko hotel india 2

 

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Inhabitat

 

ZDIEĽAJTE NÁS