Etický konzum je dnes premysleným životným štýlom každého uvedomelého spotrebiteľa. Podľa štatistiky sa viac ako polovica opýtaných respondentov z európskych i ázijských krajín vyjadrila, že si vedome vyberajú výrobky aj s ohľadom na ich enviromentálny dosah.

 

eko aktivity 1 maly

 

Po malom prieskume medzi svojimi známymi v nasledujúcich riadkoch sprostredkovane uvádzam základné činnosti, ktoré už obyvatelia Slovenska a Česka považujú za bežné, čo si vo svojich domácnostiach rýchlo osvojili, a čím prispievame k udržateľnosti a ochrane životného prostredia.

Používanie vlastných opakovateľných nádob na nápoje

Či už sa rozhodnete pre fľašu na čaj, vodu z vodovodu alebo ovocný nápoj s perlivou vodou, plňte si vlastné nádoby doma. Niektoré obaly okrem prenosnej funkcie udržiavajú nápoje v požadovanej teplote, do iných sa dá pridať čerstvé ovocie a bylinky, ktoré sa tak lúhujú nepretržite počas dňa a počas pitia nápoja. Takisto vlastná šálka alebo prenosný pohár na kávu, ktorú si urobíte doma, alebo prinesiete do kaviarne, kde vám do neho kávu na cestu pripravia, je skvelou ekologickou a premyslenou voľbou ohľaduplnou k životnému prostrediu.

Využívanie LED žiaroviek

LED žiarovky majú oproti tradičným žiarovkám viacero východ. Spotreba LED žiarovky je v priemere 8 až 10-krát nižšia a má životnosť 25 až 50-krát dlhšiu ako bežná žiarovka. Napriek vyššej kúpnej cene žiarovky sa v porovnaní s jej životnosťou vyplatí v dlhodobom horizonte oveľa viac a jej vybavením vášho domova teda robíte gesto, ktoré je nielen ekologické, ale aj ekonomické.

Vlastné nákupné tašky

Je to jedna z najjednoduchších aktivít, ktorou môžeme prispieť k ochrane životného prostredia. Po celom svete sa distribuujú denne milióny plastových tašiek. Okrem veľkej nákupnej tašky si do nej vložte aj sieťky na zeleninu, ovocie či pečivo a pri jednom bežnom nákupe tak ušetrí každý z nás aj 5 – 10 plastových vrecúšok.

 

eko aktivity 2

 

Triedenie odpadu

Dnes už je samozrejmosťou v každej domácnosti. Ekologickí aktivisti preto dnes už apelujú skôr na dôslednosť a detaily triedenia ako na triedenie samotné.

Kompostovanie kuchynského odpadu a zeleného odpadu

Vedeli ste, že veľkú časť komunálneho odpadu tvorí biologicky rozložiteľný odpad? V domácnostiach na Slovensku už našťastie môžeme zbierať kuchynský odpad do vopred určených nádob. Pre vlastníkov záhrady je tiež riešením kompostovanie, ktoré vytvorí úrodný materiál pre ďalšie využitie, ale aj celkovo zníži množstvo komunálneho odpadu. Aj pre menšie domácnosti v bytoch bez záhrady už sú vyvinuté malé domáce kompostéry, ale ich masové využívanie zatiaľ ešte u nás nie je hlavnou témou.

Okrem týchto často sa opakujúcich odpovedí respondentov sa viacerí respondenti vyjadrili, že pri bežnom živote a aktivitách prihliadajú aj na nasledovné činnosti, ktorými sa snažia prispieť k ochrane životného prostredia i svojho zdravia:

  • výber oblečenia s certifikátom potvrdzujúcim kvalitu a fér podmienky, pri ktorých bolo vyrobené
  • eliminovanie množstva hračiek pre deti
  • posúvanie oblečenia a nepotrebných vecí z domácnosti prostredníctvom darovania alebo výmeny
  • príprava vlastného obeda alebo iného hlavného jedla do práce
  • premyslené nakupovanie
  • využívanie hygienických a kuchynských potrieb na prírodnej báze
  • využívanie bicykla alebo chôdze na ceste do práce, ak je to možné
  • zdieľaná doprava do zamestnania s inými kolegami
  • dopestovanie vlastnej zeleniny a ovocia

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS