Na okraji Petržalky, na streche administratívnej budovy Einpark Offices pred rokom osadili sedem včelích úľov. Len pred pár dňami získal med od týchto včielok GOLD hodnotenie kvality.

 

med bratislava mesto kvalita antibakteriálny 2

 

O včely sa stará včelár Tomáš Blaškovič, ktorý má na území mesta pod patronátom viac ako 60 včelích rodín. Zo šiestich včelích rodín umiestnených na petržalskej streche vytočil tento rok 145 kilogramov medu. Ide o zmes nektáru z rastlín Bratislavy, ktoré v meste kvitli počas jari a leta. Med obsahuje lipu, agát, ale aj mnohé z ďalších nektárodajných rastlín, napríklad exotickú Soforu japonskú.

O tom, či sa dá aj uprostred rušného mesta s veľkou premávkou vytvoriť kvalitný med, chceli mať majitelia budovy čo najviac informácií. Preto si dali urobiť rozbor v Laboratóriu apidológie a apiterapie Ústavu molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied (SAV). „Antibakteriálna aktivita je vyjadrená ako minimálna inhibičná koncentrácia (MIC) voči baktérii, t.j. aká najnižšia koncentrácia medu ešte dokáže inhibovať* rast baktérií (čím je hodnota nižšia, tým je daný med antibakteriálne účinnejší). Hodnota MIC umelého medu (iba cukorný roztok) je na priemernej hodnote 42,5 %,“ uvádzajú odborníci zo SAV. Med z vegetačnej strechy Einparku mal MIC na úrovni 4,5 %, čo je známka kvality GOLD. Ide teda o med s najvyšším antibakteriálnym potenciálom.

 

med bratislava mesto kvalita antibakteriálny 1

 

Včely majú na tomto mieste vynikajúce podmienky, keďže sú v dolete neďalekého Pečnianskeho lesa či Sadu Janka Kráľa, ale napríklad aj botanickej záhrady. A na streche sa môžu cítiť podobne, ako na bežnej lúke, keďže jej pokrývku tvorí 40 rôznych druhov rastlín. Aj vďaka tomu je tento med mimoriadne kvalitný. Do úľov, ktoré včelár Tomáš Blaškovič spravuje sa nedáva pri liečbe včiel chémia a nie sú kŕmené cukrom, čo je plne v súlade s filozofiou ochrany prírody a s myšlienkou, ktorú celá budova a jej architektúra hlása.

Pripravila: Petra Adamcová
Zdroj informácií a foto: mediamedia.sk

ZDIEĽAJTE NÁS