Podľa informácií z viacerých prieskumov uskutočnených výrobcami elektrospotrebičov, univerzitami i ochrancami životného prostredia, umývačka riadu spotrebuje na jeden umývací cyklus iba polovicu energie, šestinu vody a o polovicu menej saponátu ako pri ručnom umývaní. Do úvahy na porovnanie bol braný klasický cyklus umývačky, nie spustenie cyklu „light“ alebo vypnutie možnosti „vyhrievané sušenie".

 

umyvanie riadu umyvacka rucne ekologia zelena alternativa 3

 

Priemerná staršia umývačka riadu spotrebuje 60 litrov vody na cyklus, novšia 25 litrov vody na cyklus; a najnovšie modely už len 16 litrov vody na cyklus. Spotreba energie umývačky sa pohybuje od 1,59 kWh na jednu náplň do 0,87 kWh na jednu náplň. Jedna dávka v „štandardnej“ umývačke riadu (obvykle s veľkosťou 60 centimetrov) má „kapacitu väčšiu alebo rovnú 12 jedálenským súpravám. Jedna súprava obsahuje hlboký, plytký a dezertný tanier.

 

umyvanie riadu umyvacka rucne ekologia zelena alternativa 1

 

Na porovnanie z rýchlo tečúceho kohútika vytečie za minútu približne 8 litrov vody. Z toho vyplýva, že umyť 12 jedálenských súprav po tri tanieriky by ste museli zvládnuť pri priemernej umývačke do 3 minút, pri staršej umývačke do 7 minút, ak by ste sa jej chceli vyrovnať. Ak by sme chceli byť detailisti, do úvahy treba brať energiu na ohrev vody a porovnať ho s ohrevom vody pri umývaní v ruke, a tam by sa výpočet líšil pri elektrickom, plynovom prípadne inom druhu ohrevu.

 

umyvanie riadu umyvacka rucne ekologia zelena alternativa 2

 

Okrem spotreby vody je dôležité dodržiavať niektoré pravidlá. Nepúšťať umývací cyklus, kým nie je umývačka zaplnená. Ak je to možné, používajte ekologický režim umývania. Zvyšky jedál z riadov neoplachujte, ale zoškrabujte. Veľmi ekologicky a šetriaco zmýšľajúci ľudia môžu vynechať proces sušenia umytého riadu, po ukončení umývacieho cyklu otvorte dvierka a nechajte riady vysušiť prirodzene.

Pri výbere umývačky treba dbať na energetickú náročnosť spotrebiča a taktiež myslieť na jeho údržbu, čistenie filtrov a pravidelné dopĺňanie soli pri umývaní, aby nevznikal vo veľkých množstvách vodný kameň, ktorý preukázateľne znižuje jej životnosť.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS