Plast je všadeprítomný. Nachádza sa v našich domovoch, kanceláriách a školách i exteriéroch. Jeho výhoda spočíva v dlhej životnosti a ľahkej hmotnosti. Avšak nevýhod je viacero a tou hlavnou sú vážne environmentálne dopady.

 

plast nahrada jednorazove alternativy vymena trvala zivotne prostredie 1

 

Plast sa totiž nerozkladá ako organická hmota, takže sa často rozpadá na jemnejšie a drobnejšie kúsky nazývané mikroplasty (častice menšie ako 5 milimetrov), ktoré sa množia v prírode, pôde, vysokohorskom prostredí, vodách - moriach a oceánoch. Mikroplasty majú negatívne účinky na zdravie ľudí i životné prostredie.

Len pre predstavu, keď plast skončí v morskom prostredí, vstupuje do oceánskych prúdov ako časticový smog, a zhromažďuje sa na ostrovoch plastového odpadu. Asi všetci vieme o najväčšom z týchto ostrovov, Veľkej pacifickej odpadovej škvrne, ktorej hmotnosť sa odhaduje na približne 80 000 ton, čo je pre predstavu asi hmotnosť rovnajúca sa 500 lietadlám Jumbo Jet. Oceánske plasty ovplyvňujú celý podvodný život, rastliny, korály, ryby, morské živočích, morské vtáky i korytnačky, ktoré často skonzumujú mikroplasty alebo sa zachytávajú v plastových odpadkoch.

 

plast nahrada jednorazove alternativy vymena trvala zivotne prostredie 2

 

Našťastie existuje viacero na prvý pohľad malých vecí, ktorými vieme aspoň čiastočne obmedziť plastový odpad a zabrániť tak vstupu plastov do životného prostredia. Môžeme sa vyhnúť plastom na jedno použitie a nahradiť ich trvalými nádobami, opakovateľne využiteľnými vrecúškami, prenosnými nádobami a podobne. Zopár tipov vám prinášame v nasledujúcich riadkoch:

 

plast nahrada jednorazove alternativy vymena trvala zivotne prostredie 3 tasting victoria

Foto: Včelie voskované obrúsky, TastingVictoria

 

  • Už takmer vo všetkých obchodoch je možné zakúpiť si vrecká na ovocie a zeleninu, ktoré sú z prírodných materiálov, dajú sa umyť, vysušiť a používať opakovane. V prípade, že chcete využiť ešte "domáckejší" materiál, vyrobte si vrecká zo starších záclon alebo sieťoviny, ktoré vám poslúžia úplne plnohodnotne.
  • Nákupné igelitové tašky sú dnes už takmer výnimkou. Skúste si to overiť, pri nakladaní nákupu už mnohí z nás zodpovedne používajú jutové, bavlnené alebo organzové a mušelínové nákupné tašky, dokonca aj s prímesou umelých vláknin, ktoré vydržia takmer neobmedzene dlho. A na nákup kvetov, ovocia či zeleniny na trhy už bez prúteného košíka vyrazí tiež málokto z nás.
  • Namiesto mikroténových vrecúšok sa na uchovanie jedál v chladničke či na desiate do školy a práce do popredia dostávajú voskované obrúsky, ktoré sú taktiež umývateľné, neprenášajú pachy a sú 100% hygienické. Obrúsky zo včelieho vosku by sa mali umývať iba ručne v studenej vode, a životnosť každého je približne jeden rok, následne je obrúsok plne kompostovateľný.
  • Na uchovávanie trvanlivých potravín sú vhodné sklenené a kovové nádoby a dózy, ktoré sú ľahko udržiavateľné, chránia potraviny pred vlhkosťou, zoschnutím, prenášaním pachov, ale sú aj chránené proti moliam alebo bytovým mravcom.
  • Na obed so sebou, kávu alebo iný nápoj, ktorý si dnes objednáte a žiaľ momentálne ani nemôžete vypiť v kaviarni alebo reštaurácii, využite vlastný obľúbený obedár, termohrnček alebo inú vhodnú nádobu. Aj keď mnohé z prevádzok dbajú na balenie jedál a nápojov v ekologickom prevedení, vlastnou nádobou budete ešte o krôčik vpred.
  • A na záver spomenieme obmedzenie jednorazových plastov. Preferenciou by mal byť výber nebaleného ovocia, zeleniny, pečiva a ďalších potravín s rýchlou spotrebou. Nie vždy je možnosť výberu, ale ak je, voľba by mala byť samozrejmá.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS