Betónový dom v tvare balvanu postavený v Holandsku sa stal prvým reálne obývaným domom, ktorý bol postavený prostredníctvom 3D tlače. Pre manželov Elize a Harrieho sa stal prelomovým dátum 30. apríl, kedy od svojho nového domu dostali kľúče a o pár dní sa doň nasťahovali.

 

3D dom holandsko realne byvanie 1

 

Jednopodlažný dom, ktorý sa nachádza na predmestí Eindhovenu, bol postavený ako súčasť projektu 3D tlače rodinných domov s piatimi budovami nazývaný ako Project Milestone. Zámer myšlienky bol oznámený už v roku 2018 a po troch rokoch sa stal realitou.

„Keď som uvidela návrh tohto domu, okamžite som si predstavila, aké by to bolo bývať v ňom. Pôsobil na nás ako domček z rozprávkovej záhrady, a je naozaj krásny,“ vysvetlila Elize svoje prvotné nutkanie, ktoré prerástlo do skutočného záujmu a pokračuje, „cítime sa v ňom veľmi bezpečne, pôsobí ako bunker, ktorý sme si ako deti stavali v záhradách a lesoch."

 

3D dom holandsko realne byvanie 2

3D dom holandsko realne byvanie 3

 

Dom bol navrhnutý holandskými architektmi Houben & Van Mierlo a svojim vzhľadom imituje tvar balvanu. Má zakrivené a oblé vonkajšie steny, skonštruovaný bol pomocou 3D tlače vrstiev stohovaného betónu a konkrétne ho tvorí 24 jednotlivých komponentov. Jednotlivé tlačené kúsky boli vyprodukované v neďalekej tlačiarni a transportované na pozemok, kde sa dal zmontovať, pripevniť k základu a vybaviť strechou, oknami a dverami.

 

3D dom holandsko realne byvanie 5

 

„Vďaka tlačeným izolovaným a samonosným stenovým prvkom zakriveným v troch rovinách sme v rámci tohto projektu podnikli dôležité kroky pri ďalšom vývoji 3D betónovej tlače v stavebníctve,“ uviedol výkonný riaditeľ Weber Benelux Bas Huysmans. Stavebná spoločnosť pre projekt vyvinula špeciálnu betónovú maltu a pomohla s rozvojom technológie tlače. Vo vnútri budovy boli betónové steny vystavané tak, aby sa odhalila ich vrstvená štruktúra. Okná siahajú od podlahy po strop sú zapustené do hrubých stien domu.

Dom s rozlohou 94 metrov štvorcových zahŕňa otvorenú kuchyňu s jedálňou a obývací priestor, ktorý zaberá viac ako polovicu pôdorysu, druhú polovicu domu tvorí veľká spálňa s manželskou posteľou, kúpeľňou a toaletou.

 

3D dom holandsko realne byvanie 4

 

Tento dom je úvodným z pripravovaného projektu Milestone, vďaka ktorému sa má postaviť päť 3D domov. Projekt je spoluprácou Eindhovenskej technickej univerzity s mnohými stavebnými špecialistami. Bol navrhnutý s cieľom napomáhať rozšíreniu výroby domov vyrobených 3D tlačou. V rámci tejto schémy bude každý ďalší dom zložitejší, vďaka použitiu rôznych tlačových techník a pridaniu viacerých podlaží. Predpokladá sa tiež, že ďalšie domácnosti v rámci schémy sa budú vyrábať a tlačiť úplne na mieste, čo zníži celkové náklady na stavbu.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Bart van Overbeeke

ZDIEĽAJTE NÁS