Stredoškolský program Aplikovaná ekonómia rozvíja na slovenských stredných školách nielen finančnú gramotnosť a podnikavosť, ale aj praktické zručnosti. V rámci tohto programu si študenti vytvoria firmy, v ktorých reálne vyrábajú produkty vytvorené podľa vlastných podnikateľských zámerov.

 

brikety 2 uvod

Foto: Košice Online

 Súťaž študentských firiem odhaľuje zaujímavé projekty

Globálna nezisková organizácia JA (Junior Achivement) pravidelne organizuje súťaž študentských firiem slovenských škôl, kde sa jednotlivé skupiny žiakov prezentujú. Študentskou firmou roka sa pre rok 2023 stala spoločnosť Fluf z Gymnázia na Poštovej ulici v Košiciach, ktorá vytvorila produkt ekologických brikiet z konského trusu. Svoj výrobok budú žiaci aj ďalej prezentovať a zároveň reprezentovať Slovensko na európskom kole súťaže v Turecku.

 

brikety 1

Foto: Košice Online

Inovatívne nápady 

Firmu Fluf založilo 14 študentov a v súťaži výrobok reprezentovala hlavná pätica žiakov v zložení Lea Benčová , Rebeka Hubková, Jakub Matusák, Tereza Pažinová a Ema Šlepkovská, pod vedením učiteľky Evy Wolfovej. Podľa informácií agentúry JA, na tejto škole ako víťaz nielen slovenského, ale aj svetového finále pred dvomi rokmi skončila aj študentská firma Scribo, ktorá vyvinula popisovače na biele tabule vyrobené z odpadu z voskových tlačiarní.

Úspech mali brikety, oblečenie i prací gel

Tento rok pochopiteľne najväčší pozitívny ohlas zaznamenali udržateľné produkty a služby cirkulárnej ekonomiky. Okrem konských brikiet uspeli aj študenti ďalších stredných škôl zo Slovenska, s nasledovnými produktami: ekologický podpaľovač z kávových usadenín, vizitky bez papiera, tuhý prací gél i oblečenie z tretej ruky.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Košice Online

ZDIEĽAJTE NÁS