Vývoj trendov určujú a ovplyvňujú predovšetkým nálady v spoločnosti a jej priority. Od severskej pohody, umiernenosti a autentického minimalizmu v rokoch predchádzajúcich sa posúvame k vlastnými silami udržateľnému dizajnu, ktorý ponúka predovšetkým priestor pokoja, odpočinku a vytrhnutia z rušnej reality. Odborník na záhradnú architektúru Ferdinand Leffler približuje niekoľko myšlienok a trendov, ktoré budú v záhradách pre rok 2023 prioritné.

 

zahrada leffler 3

 

Jedlá záhrada

Vyvýšené záhony u nás už vídame čoraz častejšie. Ľudia chápu, že jedlé rastliny nepatria len do jej úžitkovej časti, ale sú súčasťou celého priestoru záhrady. Pestovanie vo vyvýšených záhonoch je maximálne pohodlné. Záhradný architekt Ferdinand Leffler radí postaviť si záhony také vysoké a hlboké, aby ste sa nemuseli krčiť ani naťahovať. Priestory medzi záhonmi potom odporúča vysypať štrkom, mlatom alebo obložiť dlažbou. Vyvýšené záhony svojimi rovnými líniami pôsobia usporiadane aj vtedy, keď nie sú dokonale vypleté alebo ak sa na nich rastliny pestujú permakultúrne.

 

zahrada leffler 2

 

Trend trvalkových výsadieb

Všetky farby a všetky druhy obľúbených kvetov na jeden záhon už nie sú trendom. Trvalkové záhony sú prepracovanejšie, nakombinované premyslene, záhon je tak atraktívny počas celej sezóny. Prednosť dostávajú tento rok zaslúžene farebné kombinácie tón v tóne a monokultúrne výsadby vo väčších plochách, ktoré sa v záhrade opakujú.

Trávnik? Áno i nie

Pred rokmi sa zdôrazňovalo, že je v záhradách príliš veľa trávnika. Dnes vidieť skôr opačný extrém, ľudia trávniky rušia úplne. Pritom existujú situácie, kedy má trávnik v záhrade svoje opodstatnenie a nenájdeme zaň alternatívu. Napríklad pri chôdzi na boso si v záhrade kus voňavého zeleného koberca doprajte. Pretože ani najlepšia drevená podlaha neprinesie rovnaké potešenie.

 

zahrada leffler 1

 

Trend lenivého záhradníka

Šetrime sily a so záhradou nebojujme. Neočakávajme roky nemennú, instantnú zeleň. Tak ako sa vyvíjame my, premieňa sa v čase aj naša záhrada. S premysleným konceptom záhrady ide ruka v ruke aj menšia údržba. "Nebojujte s púpavou v trávniku ani s machom medzi nášľapmi. Je prirodzené, že rastliny sa medzi sebou dopĺňajú a po určitej dobe jedna druhej odovzdáva prím. Niektoré zanikajú, iné sa presemeňujú,“ vysvetľuje záhradný architekt Ferdinand Leffler.

 

zahrada leffler 4

 

Stromy a ich tieň

Stromy pohlcujú škodliviny, potláčajú okolitý hluk, sú najprirodzenejšou klimatizáciou, ochladzujú a zvlhčujú vzduch okolo nás. To sú všetko známe fakty. Vysádzanie stromov je základom hedonistic sustainability, ktorú vo svete presadzuje napríklad dánsky architekt Bjark Ingels. Robíte takouto výsadbou dobre nielen sami sebe, ale aj okolitej krajine.

Foto: Ateliér Flera

ZDIEĽAJTE NÁS