Súkromná rezidencia v americkom mestečku San Anselmo v štáte Kalifornia patrí miestnemu architektovi, ktorý v dome spokojne žije už desaťročia. Avšak tak, ako každé bývanie, aj tento dom si vyžiadal po čase modernizáciu a rekonštrukciu.

 

zeleny dom rekonstrukcia eko kalifornia 3

 

História budovy siaha až do 50. rokov 20. storočia a autorstvo vtedajšieho projektu sa pripisuje predstaviteľovi moderny Henry Hillovi. Nehnuteľnosť sa nachádza na svahu s rozlohou 5670 metrov štvorcových a je takmer úplne krytá okolitými stromami.

Nedávna zelená rekonštrukcia domu spočívala v celkovom rozšírení stavby, inštalácii solárnych panelov a zateplení domu recyklovanou izoláciou z denimu, teda zvyškov kúsok látok z rifľového oblečenia.

 

zeleny dom rekonstrukcia eko kalifornia 4

zeleny dom rekonstrukcia eko kalifornia 6

 

Dizajnéri ponechali existujúcu hlavnú konštrukciu, ktorá zahŕňa sklenené okná od podlahy po strop a kamenné steny z kvádrového muriva, a rozhodli sa pridať nové krídlo budovy s ďalšími dvoma spálňami a veľkú obývaciu izbu prepojenú s kuchyňou.

Vďaka novej renovácii sa z domu stal domov s nízkou spotrebou energie, pričom sa pri stavbe a prestavbe využili výlučne udržateľné stavebné prvky, ako napríklad drevo, oceľ, kameň a sklo. Oceľové nosníky sú ponechané odkryté, aby poskytli domácnosti jednoduché a otvorené usporiadanie. Pri rekonštrukcii boli vymenené pôvodné sklenené steny siahajúce od podlahy po strop za izolačné spevnené sklo, ktoré šetrí energiu, má v sebe zabudované solárne panely na vykurovanie i solárny ohrev bazéna. V budove je riešený aj systém zachytávania a využitia tzv. šedej vody.

 

zeleny dom rekonstrukcia eko kalifornia 1

zeleny dom rekonstrukcia eko kalifornia 2

zeleny dom rekonstrukcia eko kalifornia 5

 

Kvôli ďalšiemu možnému spôsobu úsporného využitia budovy sa nanovo izolovali steny domu, pre ktoré sa zvolil atypický ale účinný druh izolácie, a to použité prírodné bavlnené vlákno. Konkrétne išlo o prúžky recyklovaných modrých džínsov vyrobené zo zvyškov a výstrižkov z výroby džínsových odevov. Tento systém izolácie, ktorý okrem udržiavania teploty dokáže izolovať aj zvukovo, je v USA mimoriadne obľúbený. Ku zvyškom látok sa pridávajú prímesy, ktoré zabezpečujú odolnosť voči hmyzu, hlodavcom a ohňu.

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Inhabitat

ZDIEĽAJTE NÁS