Hľadáte si nový domov, ktorý vám bude vyhovovať po všetkých stránkach? V tom prípade neorientujte svoju pozornosť len na súkromie a vizuálne vnímanie interiéru a exteriéru nehnuteľnosti. Medzi veľmi dôležité faktory, ktoré na vás budú dlhodobo vplývať, sú aj starostlivosť o vaše zdravie a ekologickosť bývania. Práve tieto dve veci sa dnes stávajú pri výbere nového domova lídrom. K naplneniu tohto cieľa však musíte poznať niekoľko bodov, s ktorými vás v našom článku zoznámime.

 

ekobyvanie trvaloudrzatelne 1

Foto: oatawa/Shutterstock.com

 

Napriek množstvu informácií, nie je na našom trhu táto téma ešte tak detailne preštudovaná, a tak sme pre vás zozbierali niekoľko kľúčových bodov, ktorým by ste mali pri výbere takéhoto miesta venovať pozornosť. Ešte predtým si však vysvetlíme ten najdôležitejší pojem.

Čo je trvalo udržateľné bývanie?

Definícia trvalo udržateľného bývania môže byť rôzna. Základom je však vždy jeho dlhodobá ohľaduplnosť k vášmu zdraviu a stavu životného prostredia. Teda domov, ktorý neškodí vám ani prírode. Ide o dom alebo byt, ktorý využíva čistú energiu a je postavený z nechemických materiálov, ktoré sa hodia na stavbu, do interiéru alebo do garáže. Život v takomto ekologickom dome vám umožňuje starať sa o svoje zdravie elimináciou kontaktu s nebezpečnými materiálmi a rovnako tak myslieť na kvalitu prírody, od ktorej sme závislí. Je to pohodlie a prestíž modernej doby, ktorá myslí aj na svoju budúcnosť.

Čo všetko musíte mať, aby ste si takéto bývanie zaobstarali?

Poloha

Ako jedna z prvých vecí, ktorú si pri hľadaní nového domova budete všímať, je lokalita. Ideálna geografická poloha je základom úspechu každého pohodlného bývania. Samozrejme, v prípade snahy o jeho výber s trvalo udržateľným charakterom, budú musieť byť kritériá hľadania prísnejšie a detailné. Dobrou správou je, že v našej krajine splnením tohto cieľa nebudete mať až tak veľké problémy.

Napriek veľkému vplyvu globálneho otepľovania, máme u nás stále v mnohých regiónoch Slovenska oblasti, v ktorých je celoročne ideálna klíma. Napriek obrovskému a rýchlemu rozvoju u nás stále mnohé časti krajín nedosiahli technologický pokrok v podobe tovární a veľkých priemyselných zón. V takýchto oblastiach so základnými výhodami rozvoja civilizácie máte preto ideálne podmienky pre pestovanie plodín s možnosťou odmietnutia používania herbicídov a pesticídov, ako aj zdravý a kultúrny životný štýl samotných obyvateľov.

Poloha lokalít zaručuje ich odľahlosť od priemyselných zariadení, skládok a iných oblastí, ktoré negatívne ovplyvňujú environmentálnu situáciu. Za ideál možno v tomto prípade považovať lokalitu, kde je okrem bezvýhradnej šetrnosti k životnému prostrediu potrebná infraštruktúra na bývanie, či možnosť dostať sa do hodiny do veľkého mesta. Stačí si len urobiť detailný prieskum a určite niečo nájdete.

 

ekobyvanie trvaloudrzatelne 2

Foto: www.majster-regal.sk

 

Materiál domu

Ak máte výber vhodnej polohy za sebou, môžete začať so stavbou domu. Na to potrebujete materiál so svojimi špecifickými vlastnosťami. Samozrejme, aj stavebné materiály musia byť ohľaduplné k vášmu zdraviu a životnému prostrediu. Teda spĺňať určité ekologické normy. Plast, linoleum, nátery s obsahom formaldehydu – to všetko môžete pokojne vyškrtnúť z nákupného zoznamu. Ideálnou možnosťou by bol dom z tehál alebo kameňa s prírodným dreveným obložením. Na stavbu stien sa odporúčajú silikátové alebo hlinené tehly. V ich zložkách nie je nič škodlivé, pretože je to bežná zmes vápenca s pieskom a hlinou. Ďalšou možnosťou je prírodné drevo.

Môže to byť profilované drevo alebo zaoblená guľatina, tu však treba mať na pamäti, že bude potrebné ošetrenie protipožiarnymi zmesami a zmesami na parazitov. Prírodný kameň – je nielen ekologický, ale aj najspoľahlivejší a najodolnejší možný stavebný materiál. Aby ste našli materiály, ktoré spĺňajú pre zariadenie interiéru potrebné vysoké štandardy, musíte poriadne popremýšľať a preskúmať trh. Ešte predtým, než si vyberiete na zariadenie úložného priestoru neškodné a pevné kovové regály tej najvyššej európskej kvality, na strop použite vodnú disperznú farbu a na steny papierové, textilné alebo rastlinné tapety, pričom lepidlo by ste mali zvoliť na prírodnej báze, ktorou je napríklad škrob.

Ideálnou možnosťou pre podlahu by boli parkety. Čo sa týka šetrnosti k životnému prostrediu, nie je na tom o nič horšie ani obyčajná hobľovaná doska, ktorá síce nie je taká krásna, no lacnejšia. Ďalšou možnosťou podlahy je keramická dlažba. Sú skvelé pre kúpeľne a kuchyne, no nie pre obývacie izby a spálne. Avšak so všetkými svojimi kladmi a zápormi sú tieto obklady a materiály absolútne neškodné. Preto sa im oplatí dať prednosť pred linoleom alebo syntetickým kobercom.

Ak nemáte v konkrétnom materiáli istotu, pretože schopnosť modernej výroby alternovať prírodnú klasiku je vysoká, skúste sa riadiť konkrétnym popisom. Ekologickosť stavebných materiálov sa dá predsa určiť označením.

  • E1 je úplne bezpečný materiál, ktorý možno použiť v obytných priestoroch, spálňach a dokonca aj v škôlkach.
  • E2 sú bezpečné materiály odporúčané do chodieb, kúpeľní a iných miest, kde trávite málo času.
  • E3 - materiály s týmto označením sa používajú iba pre nebytové technické priestory.

Autonómia

Jedným z kľúčových bodov ekologického bývania je aj jeho maximálna autonómia. Teda stav, v ktorom sa pri užívaní domu na bývanie a všetky ďalšie účely nemusíte spoliehať na rozmary elektrikárov alebo vodárenských spoločností. Všetky tieto zdroje sa predsa dajú získať aj zo samotnej prírody, pomocou solárnych panelov a studne. Navyše je to považované za prejav starostlivosti o životné prostredie. Aj takéto jednoduché úpravy, na ktorých dostupnosť a plnohodnotné využitie treba myslieť už pri výbere spomínanej lokality, vám zabezpečia komfort počas všetkých dní.

Susedia

Na záver to najdôležitejšie. Aj tie najlepšie materiály a funkcie moderného a zdravého domu vám budú k ničomu, ak máte v blízkosti nepríjemných susedov. Je to pravdepodobne jeden z najdôležitejších faktorov, ktorý môže ovplyvniť výber miesta. Týchto ľudí budete vídať každý deň, niekedy ich možno požiadate o pomoc a inokedy za vami zase prídu s prosbou sami. V každom prípade by sa vaše záujmy mali aspoň trochu zhodovať. Tak si dajte pozor aj na tento faktor, pretože nielen zdravá a krásna príroda, ale aj takíto ľudia budú tvoriť vaše okolie a ovplyvňovať trvalo udržateľné bývanie.

ZDIEĽAJTE NÁS